Sankcja VAT grozi nawet uczciwym

autor: Mariusz Szulc03.04.2019, 07:00; Aktualizacja: 03.04.2019, 09:21
Zdaniem Krzysztofa Ugolika z ustawy o VAT powinno wprost wynikać, że nie ma mowy o sankcji, gdy nie doszło do uszczuplenia dochodów budżetowych, a sam sposób przeprowadzenia transakcji wynikał ze zgodnego zamiaru stron. Podobnie uważają inni eksperci.

Zdaniem Krzysztofa Ugolika z ustawy o VAT powinno wprost wynikać, że nie ma mowy o sankcji, gdy nie doszło do uszczuplenia dochodów budżetowych, a sam sposób przeprowadzenia transakcji wynikał ze zgodnego zamiaru stron. Podobnie uważają inni eksperci.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy nałożył na firmę dodatkowe zobowiązanie, mimo że nie było żadnego uszczuplenia. Co prawda kontrahenci pomylili się w rozliczeniach, ale poprawili błędy, zanim budżet państwa cokolwiek stracił. Zakusy urzędników powstrzymał dopiero WSA w Szczecinie, który orzekł, że sankcja nie może być nakładana na uczciwych przedsiębiorców, których celem było prowadzenie biznesu, a nie wyłudzanie podatków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Alex(2019-04-03 12:57) Zgłoś naruszenie 10

  Ale bajzel. Czy oni robią to celowo, czy raczej bezmyślnie?

  Odpowiedz
 • Tommi(2019-04-03 11:49) Zgłoś naruszenie 22

  O ile korekta dokumentu ze względu na zmianę dokumentu pierwotnego przy braku celowości działania celem uszczuplenia dochodów nie powinna w ogóle być zagrożona sankcją, to już tzw. czynny żal absolutnie nie powinien z automatu blokować sankcji! To tylko zachęta dla przestępców na zasadzie: złapiecie mnie, to wyrażę żal, zapłacę należność i z głowy; nie złapiecie to mój zysk! Identycznie należałoby postąpić z pospolitym złodziejem: złapiecie mnie, to oddam fanty i po sprawie.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-04-03 08:51) Zgłoś naruszenie 50

  Jak widać na realizację PiS-owskiego " uszczelniania VAT" urzędnikom pomysłów nie brakuje...... 😁

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane