statystyki

Cesja wierzytelności nie podlega opodatkowaniu

autor: Łukasz Zalewski02.04.2019, 07:57; Aktualizacja: 02.04.2019, 07:58
Kto nabywa wierzytelności za cenę niższą od ich wartości nominalnej, nie świadczy odpłatnej usługi – potwierdził WSA w Warszawie.

Kto nabywa wierzytelności za cenę niższą od ich wartości nominalnej, nie świadczy odpłatnej usługi – potwierdził WSA w Warszawie.źródło: ShutterStock

Kto nabywa wierzytelności za cenę niższą od ich wartości nominalnej, nie świadczy odpłatnej usługi – potwierdził WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki, która skupuje od osób fizycznych wierzytelności dotyczące odszkodowań od przewoźników lotniczych za opóźnione loty. W momencie nabycia są one wymagalne i nieprzedawnione. Spółka kupuje je po cenie niższej niż ich wartość nominalna. Umowa sprzedaży wierzytelności przewiduje, że spółka zapłaci należność cedentom (czyli osobom fizycznym, którym przysługuje odszkodowanie od linii lotniczej) już przy podpisaniu umowy lub po upływie określonego czasu (np. 6–12 miesięcy).

Spółka (cesjonariusz) uważała, że taka cesja wierzytelności nie podlega VAT, bo jest to usługa o charakterze nieodpłatnym. Powołała się również na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 października 2011 r., w sprawie C-93/10. TSUE orzekł wtedy, że podmiot, który na własne ryzyko nabywa trudne wierzytelności po cenie niższej od ich wartości nominalnej, nie świadczy odpłatnie usługi, pod warunkiem że różnica między ich wartością nominalną a ceną sprzedaży odzwierciedla rzeczywistą ekonomiczną wartość wierzytelności.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że zakup wierzytelności jest usługą odpłatną, bo wynagrodzeniem spółki jest różnica między ostateczną ceną zakupu wierzytelności a wartością nominalną. W związku z tym cesja wierzytelności jest opodatkowana VAT – stwierdził organ.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane