Pożyczki dla podmiotów powiązanych są z VAT

autor: Łukasz Zalewski01.04.2019, 19:00
Stanowisko organu potwierdził WSA w Warszawie. Sędzia Radosław Teresiak wyjaśnił, że w sprawie mamy do czynienia z zawodowym udzielaniem pożyczek. – To, że pożyczkobiorcami są podmioty powiązane kapitałowo, nie ma znaczenia – wyjaśnił sędzia.

Stanowisko organu potwierdził WSA w Warszawie. Sędzia Radosław Teresiak wyjaśnił, że w sprawie mamy do czynienia z zawodowym udzielaniem pożyczek. – To, że pożyczkobiorcami są podmioty powiązane kapitałowo, nie ma znaczenia – wyjaśnił sędzia.źródło: ShutterStock

Udzielanie pożyczek przez spółkę innym firmom z grupy kapitałowej jest opodatkowane VAT, nawet gdy odbywa się sporadycznie – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła firmy, która udzieliła pożyczek innym spółkom powiązanym. Nie wykluczyła, że w przyszłości podejmie podobne działania. Pożyczki były oprocentowane, ale pożyczkobiorcy mogli je szybciej spłacić, by zaoszczędzić na odsetkach.

Przedmiotem działalności spółki nie jest jednak udzielanie pożyczek czy kredytów, a ściąganie długów, wsparcie windykacyjne i nabywanie wierzytelności na własny rachunek.

Spór sprowadzał się więc do tego, czy udzielanie przez nią pożyczek podlega VAT.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane