statystyki

Pożyczki dla podmiotów powiązanych są z VAT

autor: Łukasz Zalewski01.04.2019, 19:00
Stanowisko organu potwierdził WSA w Warszawie. Sędzia Radosław Teresiak wyjaśnił, że w sprawie mamy do czynienia z zawodowym udzielaniem pożyczek. – To, że pożyczkobiorcami są podmioty powiązane kapitałowo, nie ma znaczenia – wyjaśnił sędzia.

Stanowisko organu potwierdził WSA w Warszawie. Sędzia Radosław Teresiak wyjaśnił, że w sprawie mamy do czynienia z zawodowym udzielaniem pożyczek. – To, że pożyczkobiorcami są podmioty powiązane kapitałowo, nie ma znaczenia – wyjaśnił sędzia.źródło: ShutterStock

Udzielanie pożyczek przez spółkę innym firmom z grupy kapitałowej jest opodatkowane VAT, nawet gdy odbywa się sporadycznie – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła firmy, która udzieliła pożyczek innym spółkom powiązanym. Nie wykluczyła, że w przyszłości podejmie podobne działania. Pożyczki były oprocentowane, ale pożyczkobiorcy mogli je szybciej spłacić, by zaoszczędzić na odsetkach.

Przedmiotem działalności spółki nie jest jednak udzielanie pożyczek czy kredytów, a ściąganie długów, wsparcie windykacyjne i nabywanie wierzytelności na własny rachunek.

Spór sprowadzał się więc do tego, czy udzielanie przez nią pożyczek podlega VAT.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane