statystyki

Skutki nowelizacji ustaw o PIT i CIT i ordynacji podatkowej. Niektóre korekty na ubiegłorocznych zasadach

autor: Mariusz Szulc12.03.2019, 07:54; Aktualizacja: 12.03.2019, 07:55
Wcześniej reguły nie były jasne i fiskus wydawał interpretacje, z których wynikało, że korekty mogą dotyczyć tylko lat, gdy wystawiono dokumenty korygujące.

Wcześniej reguły nie były jasne i fiskus wydawał interpretacje, z których wynikało, że korekty mogą dotyczyć tylko lat, gdy wystawiono dokumenty korygujące.źródło: ShutterStock

Korekty cen transferowych wystawione w 2019 r., ale dotyczące transakcji lub innych zdarzeń zrealizowanych rok wcześniej, powinny być ujmowane w księgach podatkowych na zasadach obowiązujących w 2018 r. – poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Tym samym wyjaśniło, że przepisy obowiązujące od początku br. dotyczą tylko transakcji lub innych zdarzeń, które zostaną zrealizowane w 2019 r.

Chodzi o skutki nowelizacji ustaw o PIT i CIT i ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193). Wprowadziła ona rewolucyjne zmiany w przepisach o dokumentowaniu transakcji z podmiotami powiązanymi, w tym także w zakresie korekt cen transferowych. W przepisach określono, że takie korekty powinny być odpowiednio przychodem lub kosztem podatnika i należy je ujmować w roku, którego dotyczą, o ile spełnione zostaną warunki określone w art. 11e ustawy o CIT i art. 23q ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane