statystyki

Skutki nowelizacji ustaw o PIT i CIT i ordynacji podatkowej. Niektóre korekty na ubiegłorocznych zasadach

autor: Mariusz Szulc12.03.2019, 07:54; Aktualizacja: 12.03.2019, 07:55
Wcześniej reguły nie były jasne i fiskus wydawał interpretacje, z których wynikało, że korekty mogą dotyczyć tylko lat, gdy wystawiono dokumenty korygujące.

Wcześniej reguły nie były jasne i fiskus wydawał interpretacje, z których wynikało, że korekty mogą dotyczyć tylko lat, gdy wystawiono dokumenty korygujące.źródło: ShutterStock

Korekty cen transferowych wystawione w 2019 r., ale dotyczące transakcji lub innych zdarzeń zrealizowanych rok wcześniej, powinny być ujmowane w księgach podatkowych na zasadach obowiązujących w 2018 r. – poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Tym samym wyjaśniło, że przepisy obowiązujące od początku br. dotyczą tylko transakcji lub innych zdarzeń, które zostaną zrealizowane w 2019 r.

Chodzi o skutki nowelizacji ustaw o PIT i CIT i ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193). Wprowadziła ona rewolucyjne zmiany w przepisach o dokumentowaniu transakcji z podmiotami powiązanymi, w tym także w zakresie korekt cen transferowych. W przepisach określono, że takie korekty powinny być odpowiednio przychodem lub kosztem podatnika i należy je ujmować w roku, którego dotyczą, o ile spełnione zostaną warunki określone w art. 11e ustawy o CIT i art. 23q ustawy o PIT.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane