statystyki

Będą nowe wzory deklaracji dla podatników CIT. Jest zamieszanie z CIT-8

autor: Agnieszka Pokojska14.03.2019, 09:05; Aktualizacja: 14.03.2019, 09:06
dokumenty

Zdaniem eksperta resort finansów powinien jak najszybciej poinformować, kiedy zostaną opublikowane nowe wzory deklaracji CIT oraz kiedy zostaną ukończone prace nad strukturami XML dla tych deklaracji.źródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy nie rozliczyli jeszcze podatku dochodowego od osób prawnych, mogą mieć problem. Gdy zostanie opublikowany nowy formularz deklaracji, będą musieli w mig dostosować swoje systemy księgowe do zmian.

Na złożenie rozliczenia zostały natomiast niespełna dwa tygodnie. Do tej pory nie została opublikowana nowelizacja rozporządzenia, która ma wprowadzić nowe wzory deklaracji dla podatników CIT. Wprawdzie na początku marca widniała już ona w wykazie aktów oczekujących na ogłoszenie, ale nagle została wycofana.

Problem nie dotyczy księgowych, którzy rozliczyli już ubiegły rok. Wprawdzie nowe druki mają być stosowane do przychodów (dochodów, strat) uzyskanych od 1 stycznia 2018 r., ale nie będzie to dotyczyć deklaracji złożonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Z projektu rozporządzenia wynika, że wejdzie ono w życie z dnia na dzień, tj. następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Może się więc zdarzyć, że księgowy, który przygotuje teraz deklarację CIT-8 na starym druku formularza, nie będzie mógł go kolejnego dnia wysłać, bo w tym czasie akurat zostanie opublikowany nowy wzór. Do tej zmiany – jak twierdzą eksperci – trzeba będzie dostosować systemy księgowe.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane