statystyki

Czy możliwe jest skorygowanie pierwotnego rozliczenia?

autor: Beata Hudziak13.03.2019, 16:00
Zdaniem NSA, jeżeli po tym okresie pozostanie nierozliczona kwota dochodu, to podatniczka będzie mogła wystąpić z roszczeniem do Skarbu Państwa o bezpodstawne wzbogacenie.

Zdaniem NSA, jeżeli po tym okresie pozostanie nierozliczona kwota dochodu, to podatniczka będzie mogła wystąpić z roszczeniem do Skarbu Państwa o bezpodstawne wzbogacenie.źródło: ShutterStock

Art. 26 ust. 7h ustawy o PIT, który mówi, że kwota korygowanego dochodu ”może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych„. To oznacza, że podatnik ma prawo, ale nie ma obowiązku skorzystania z tego rozwiązania.

Czy rzeczywiście w opisanym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z nadpłatą?

Należy zgodzić się z NSA w zakresie, w jakim uznał, iż nie jest możliwe skorygowanie pierwotnego rozliczenia. Wynika to z faktu, że na moment uzyskania wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu faktycznie powstało przysporzenie. W tym okresie prawidłowo zostało ono opodatkowane PIT. Okoliczność, iż w kolejnym roku powstanie obowiązek zwrotu części pieniędzy, nie ma wpływu na pierwotne rozliczenie. Zwrot będzie miał wpływ na obniżenie dochodu w okresie, w którym do niego faktycznie dojdzie. Będzie miał w tym przypadku zastosowanie art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT. Zgodnie z art. 26 ust. 7h ustawy o PIT, jeżeli kwota korygowanego dochodu przekracza dochód bieżący, to może być ona rozliczona w kolejnych pięciu latach podatkowych.

A co będzie, jeśli podatnik nie zdoła odzyskać całego podatku, bo przez pięć lat nie osiągnie wystarczająco dużych dochodów?


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane