statystyki

Czy możliwe jest skorygowanie pierwotnego rozliczenia?

autor: Beata Hudziak13.03.2019, 16:00
Zdaniem NSA, jeżeli po tym okresie pozostanie nierozliczona kwota dochodu, to podatniczka będzie mogła wystąpić z roszczeniem do Skarbu Państwa o bezpodstawne wzbogacenie.

Zdaniem NSA, jeżeli po tym okresie pozostanie nierozliczona kwota dochodu, to podatniczka będzie mogła wystąpić z roszczeniem do Skarbu Państwa o bezpodstawne wzbogacenie.źródło: ShutterStock

Art. 26 ust. 7h ustawy o PIT, który mówi, że kwota korygowanego dochodu ”może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych„. To oznacza, że podatnik ma prawo, ale nie ma obowiązku skorzystania z tego rozwiązania.

Czy rzeczywiście w opisanym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z nadpłatą?

Należy zgodzić się z NSA w zakresie, w jakim uznał, iż nie jest możliwe skorygowanie pierwotnego rozliczenia. Wynika to z faktu, że na moment uzyskania wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu faktycznie powstało przysporzenie. W tym okresie prawidłowo zostało ono opodatkowane PIT. Okoliczność, iż w kolejnym roku powstanie obowiązek zwrotu części pieniędzy, nie ma wpływu na pierwotne rozliczenie. Zwrot będzie miał wpływ na obniżenie dochodu w okresie, w którym do niego faktycznie dojdzie. Będzie miał w tym przypadku zastosowanie art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT. Zgodnie z art. 26 ust. 7h ustawy o PIT, jeżeli kwota korygowanego dochodu przekracza dochód bieżący, to może być ona rozliczona w kolejnych pięciu latach podatkowych.

A co będzie, jeśli podatnik nie zdoła odzyskać całego podatku, bo przez pięć lat nie osiągnie wystarczająco dużych dochodów?


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane