statystyki

Ulga na złe długi w VAT. Spór o przepisy

autor: Patrycja Dudek27.02.2019, 07:38; Aktualizacja: 27.02.2019, 07:38
Mówi o tym art. 89a ust. 4 ustawy o VAT. O ten właśnie przepis toczył się spór.

Mówi o tym art. 89a ust. 4 ustawy o VAT. O ten właśnie przepis toczył się spór.źródło: ShutterStock

Zbycie wierzytelności, która wcześniej była objęta ulgą na złe długi, wymaga odwrócenia skutków podatkowej preferencji. Ale koryguje się nie całą wartość nominalną wierzytelności, tylko proporcjonalnie do otrzymanej ceny – orzekł wczoraj NSA.

Źródłem sporu były przepisy o uldze na złe długi w VAT. Polega ona na tym, że wierzyciel, który nie dostanie zapłaty za swoje towary lub usługi, może po upływie określonego czasu (obecnie jest to 90 dni) skorygować (zmniejszyć) podstawę opodatkowania VAT i podatek należny. W ten sposób wycofuje VAT, który wpłacił już do urzędu skarbowego. Natomiast dłużnik musi skorygować (zmniejszyć) odliczony już podatek naliczony.

A co w sytuacji, gdy po złożeniu korekty należność zostanie uregulowana lub zbyta (np. sprzedana)? W takiej sytuacji wierzyciel musi zwiększyć podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego. Jeżeli należność zostanie uregulowana częściowo, wówczas podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części.

Mówi o tym art. 89a ust. 4 ustawy o VAT. O ten właśnie przepis toczył się spór.

Dodano zbycie

Do 31 grudnia 2012 r. nie było bowiem w art. 89a ust. 4 mowy o zbyciu należności. Pojęcie to dodano dopiero od 1 stycznia 2013 r. W związku z tym powstała wątpliwość, czy jeżeli wierzytelność zostanie sprzedana za cenę niższą niż wartość nominalna, korekty dokonuje się proporcjonalnie czy w całości.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane