statystyki

Ulga na złe długi w VAT. Spór o przepisy

autor: Patrycja Dudek27.02.2019, 07:38; Aktualizacja: 27.02.2019, 07:38
Mówi o tym art. 89a ust. 4 ustawy o VAT. O ten właśnie przepis toczył się spór.

Mówi o tym art. 89a ust. 4 ustawy o VAT. O ten właśnie przepis toczył się spór.źródło: ShutterStock

Zbycie wierzytelności, która wcześniej była objęta ulgą na złe długi, wymaga odwrócenia skutków podatkowej preferencji. Ale koryguje się nie całą wartość nominalną wierzytelności, tylko proporcjonalnie do otrzymanej ceny – orzekł wczoraj NSA.

Źródłem sporu były przepisy o uldze na złe długi w VAT. Polega ona na tym, że wierzyciel, który nie dostanie zapłaty za swoje towary lub usługi, może po upływie określonego czasu (obecnie jest to 90 dni) skorygować (zmniejszyć) podstawę opodatkowania VAT i podatek należny. W ten sposób wycofuje VAT, który wpłacił już do urzędu skarbowego. Natomiast dłużnik musi skorygować (zmniejszyć) odliczony już podatek naliczony.

A co w sytuacji, gdy po złożeniu korekty należność zostanie uregulowana lub zbyta (np. sprzedana)? W takiej sytuacji wierzyciel musi zwiększyć podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego. Jeżeli należność zostanie uregulowana częściowo, wówczas podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części.

Mówi o tym art. 89a ust. 4 ustawy o VAT. O ten właśnie przepis toczył się spór.

Dodano zbycie

Do 31 grudnia 2012 r. nie było bowiem w art. 89a ust. 4 mowy o zbyciu należności. Pojęcie to dodano dopiero od 1 stycznia 2013 r. W związku z tym powstała wątpliwość, czy jeżeli wierzytelność zostanie sprzedana za cenę niższą niż wartość nominalna, korekty dokonuje się proporcjonalnie czy w całości.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane