statystyki

Zbiorcza faktura korygująca w walucie obcej. Po jakim kursie?

autor: Jarosław Ferdyn Doradca Podatkowy w Grupie Gumułka09.03.2019, 14:30
W zakresie VAT w przypadku korekt dokumentujących rabaty w interpretacjach indywidualnych wskazuje się zasadniczo na stosowanie kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej.

W zakresie VAT w przypadku korekt dokumentujących rabaty w interpretacjach indywidualnych wskazuje się zasadniczo na stosowanie kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej.źródło: ShutterStock

Powszechną praktyką wśród przedsiębiorców, zwłaszcza w handlu, jest przyznawanie rabatów posprzedażowych. Zdarzenie to dokumentowane jest wystawieniem faktury korygującej, w tym nierzadko zbiorczej faktury korygującej, co wprost dopuszcza art. 106j ust. 3 ustawy o VAT. W przypadku gdy kontrahenci rozliczają się w walutach obcych, co często ma miejsce także w transakcjach krajowych, korekta wystawiana jest w walucie obcej i zachodzi wtedy konieczność odpowiedniego jej przeliczenia na złote. Jaki kurs walutowy należy w takim przypadku zastosować na potrzeby VAT i podatków dochodowych?

W przypadku przyznania rabatu dokonywana jest korekta zmniejszająca, której przyczyną są nowe okoliczności nieistniejące w dniu dokonania pierwotnej sprzedaży (wystawienia faktury pierwotnej). Nie jest to błąd ani inna oczywista omyłka.

Moment ujęcia

Co do momentu ujęcia (skutków) samej korekty, czy to na gruncie VAT, czy CIT, nie powinno być wątpliwości.

Na gruncie VAT zasadniczo moment ujęcia korekty (obniżenia podstawy opodatkowania) uzależniony jest od momentu uzyskania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Kwestię tę reguluje art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT. Reguł tych nie stosujemy jednak do przypadków wskazanych w ust. 15 tego artykułu, w tym w przypadku eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W odniesieniu do tych przypadków w przepisach brak jest wskazania momentu ujęcia faktur korygujących. W interpretacjach indywidualnych wykształciło się natomiast podejście, zgodnie z którym, jeśli okolicznością wystawienia faktury korygującej jest błąd, to skutki korekty odnosimy do okresu pierwotnego. Natomiast gdy np. obniżenie ceny przedmiotu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia pierwotnej faktury (np. wspomniany rabat), obowiązek rozpoznania korekty z tytułu zmniejszenia ceny powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna korekty (por. m.in. interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 września 2018 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.517.2018.1.KW).


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane