statystyki

Egzekucja z majątku małżonków: Fiskus będzie sprawniej ściągał podatki

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska26.02.2019, 07:43; Aktualizacja: 26.02.2019, 07:56
Resort finansów chce też, aby komornicy sądowi i inne organy egzekucyjne mogli automatycznie zajmować kwoty nadpłat lub zwrotu podatku. Wierzytelności te będą zajmowane już z chwilą ich powstania, a nie z chwilą doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o zajęciu – wynika z projektu.

Resort finansów chce też, aby komornicy sądowi i inne organy egzekucyjne mogli automatycznie zajmować kwoty nadpłat lub zwrotu podatku. Wierzytelności te będą zajmowane już z chwilą ich powstania, a nie z chwilą doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o zajęciu – wynika z projektu.źródło: ShutterStock

Nie pomoże unikanie odbioru pisma ze skarbówki, bo egzekucja zaległości rozpocznie się już z chwilą, gdy urzędnik zajmie samochód lub lokal.

Poprawione mają być też przepisy dotyczące egzekucji z majątku wspólnego małżonków – zakłada opublikowany wczoraj projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Większość przewidzianych w nim zmian ma wejść w życie już 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Resort finansów pracował nad dokumentem od dłuższego czasu. Nie ukrywał, że obecne przepisy mocno się zestarzały, np. „w znacznym stopniu angażują zarówno wierzycieli, jak i organy egzekucyjne w rozpatrywanie skarg składanych przez dłużników, co prowadzi do dublowania czynności procesowych”.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane