statystyki

Egzekucja z majątku małżonków: Fiskus będzie sprawniej ściągał podatki

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska26.02.2019, 07:43; Aktualizacja: 26.02.2019, 07:56
Resort finansów chce też, aby komornicy sądowi i inne organy egzekucyjne mogli automatycznie zajmować kwoty nadpłat lub zwrotu podatku. Wierzytelności te będą zajmowane już z chwilą ich powstania, a nie z chwilą doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o zajęciu – wynika z projektu.

Resort finansów chce też, aby komornicy sądowi i inne organy egzekucyjne mogli automatycznie zajmować kwoty nadpłat lub zwrotu podatku. Wierzytelności te będą zajmowane już z chwilą ich powstania, a nie z chwilą doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o zajęciu – wynika z projektu.źródło: ShutterStock

Nie pomoże unikanie odbioru pisma ze skarbówki, bo egzekucja zaległości rozpocznie się już z chwilą, gdy urzędnik zajmie samochód lub lokal.

Poprawione mają być też przepisy dotyczące egzekucji z majątku wspólnego małżonków – zakłada opublikowany wczoraj projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Większość przewidzianych w nim zmian ma wejść w życie już 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Resort finansów pracował nad dokumentem od dłuższego czasu. Nie ukrywał, że obecne przepisy mocno się zestarzały, np. „w znacznym stopniu angażują zarówno wierzycieli, jak i organy egzekucyjne w rozpatrywanie skarg składanych przez dłużników, co prowadzi do dublowania czynności procesowych”.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane