statystyki

Majątek osobisty małżonka będzie bardziej chroniony

autor: Agnieszka Pokojska27.02.2019, 07:57; Aktualizacja: 27.02.2019, 07:58
Zmiany mają dotyczyć m.in. ściągania długu, gdy dłużnikiem jest tylko mąż lub tylko żona.

Zmiany mają dotyczyć m.in. ściągania długu, gdy dłużnikiem jest tylko mąż lub tylko żona.źródło: ShutterStock

Fiskus będzie musiał wstrzymać egzekucję aż do ostatecznego rozstrzygnięcia, jaka część majątku należącego do obojga małżonków może być zajęta.

Stanie się tak, jeżeli któryś z małżonków (bądź oboje) zgłoszą sprzeciw. Wynika to z nowego projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Pisaliśmy o nim wczoraj w artykule „Fiskus będzie sprawniej ściągał podatki” (DGP nr 40/2019).

Zmiany mają dotyczyć m.in. ściągania długu, gdy dłużnikiem jest tylko mąż lub tylko żona. Zasadniczo w takiej sytuacji zobowiązanie może być wyegzekwowane z majątku odrębnego dłużnika (np. sprzed ślubu albo otrzymanego w spadku) oraz z majątku wspólnego, należącego do obojga małżonków (wypracowanego po ślubie).

Dług nie może być natomiast ściągnięty z majątku odrębnego osoby, która nie zalega wobec budżetu. Przygotowany przez MF projekt zakłada, że gdyby tak się stało, to taka osoba mogłaby wnieść sprzeciw.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane