statystyki

Prawo jest trudne, ale nie każdą korzyść podatkową trzeba od razu zgłaszać fiskusowi

autor: Radosław Kowalski Doradca Podatkowy25.02.2019, 11:28; Aktualizacja: 25.02.2019, 11:45
Prawo jest trudne, ale nie każdą korzyść podatkową trzeba od razu zgłaszać fiskusowi

Prawo jest trudne, ale nie każdą korzyść podatkową trzeba od razu zgłaszać fiskusowiźródło: ShutterStock

Brak wyraźnej definicji schematu podatkowego oraz potencjalna odpowiedzialność promotorów, korzystających czy wspomagających, prowadzą do tego, że niektórzy chcą raportować zwykłe, racjonalne ekonomicznie decyzje biznesowe. To niepotrzebna nadgorliwość.

1. Amortyzacja inna niż liniowa

W związku z przyjętym w art. 86a par. 1 pkt 10 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa; t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.; dalej: ordynacja podatkowa) rozumieniem pojęcia „uzgodnienie” oraz szerokim zakresem kryterium głównej korzyści (zob. art. 86a par. 1 pkt 4 ordynacji podatkowej) pojawiła się koncepcja, że zastosowanie jednorazowej amortyzacji czy bezpośredniego ujęcia w kosztach wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (dalej: WNiP) o wartości nieprzekraczającej 10 tys. zł stanowi schemat podatkowy podlegający raportowaniu. Co miałoby o tym świadczyć? Zwolennicy takiej tezy mają gotową odpowiedź: plan amortyzacji stosowany przez podatnika.

W moim przekonaniu zastosowanie bezpośrednio na podstawie przepisów prawa podatkowego takiego mechanizmu działania (by nie użyć nieopatrznie słowa „schematu”), stanowiącego zwykłe działania operacyjne, nie powinno być uznawane za schemat podatkowy podlegający raportowaniu. I to nawet jeżeli istotnie wystąpi korzyść podatkowa w postaci wcześniejszego rozliczenia kosztu.

Gdyby traktować takie działanie jako schemat podatkowy, to może przy kolejnej nowelizacji należałoby rozważyć uznanie prawodawcy za promotora, który udostępnia schemat standaryzowany? Takie stwierdzenie jest równie nieuzasadnione i nie może być poważnie traktowane. Podobnie jako oczekiwanie, że będzie raportowane zaliczenie jednorazowe do kosztów np. wartości początkowej środka trwałego zakupionego za cenę nie wyższą niż 10 tys. zł.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane