Jak ewidencjonować zaokrąglenia VAT naliczonego i należnego?

autor: Aneta Szwęch Ekspert z Zakresu Rachunkowości i Podatków01.03.2019, 18:00
podatki, formularz, kalkulator

Różnice wynikające z zaokrągleń powstałych na skutek przeniesienia danych wartościowych z ewidencji VAT do deklaracji VAT ujmuje się na koncie 760 „Pozostałe przychody operacyjne” lub na koncie 765 „Pozostałe koszty operacyjne”.źródło: ShutterStock

Z zapisów na koncie służącym do ewidencji podatku należnego oraz z ewidencji sprzedaży wynika, że podatek należny to kwota 50 465,59 zł. Natomiast z zapisów na koncie służącym do ewidencji podatku naliczonego oraz z ewidencji zakupów wynika, że podatek naliczony to kwota 30 006,27 zł. Kwoty te w deklaracji VAT są zaokrąglane z dokładnością do 1 zł. Jak zaksięgować powstałe różnice wynikające z zaokrągleń?

Czynny podatnik VAT wykazuje w ewidencji sprzedaży i ewidencji zakupu dane wartościowe z dokładnością do 1 grosza, czyli bez zaokrągleń. W takich samych kwotach podatek należny i podatek naliczony jest ewidencjonowany w księgach rachunkowych. Natomiast w deklaracji VAT te sumaryczne dane są wykazywane z dokładnością do 1 złotego. W ten sposób powstają drobne zaokrąglenia, które należy odpowiednio ująć w księgach rachunkowych.

źródło: DGP

Zgodnie z art. 63 par. 1 ordynacji podatkowej podstawy opodatkowania oraz kwoty podatków zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zasada ta obowiązuje również podatnika VAT, który przenosi wartości netto oraz kwoty należnego i naliczonego podatku z ewidencji VAT do deklaracji VAT.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • normalny(2019-03-02 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Te zaokrąglenia nie powinny być księgowane czy uwzględniane bowiem prawo wielkich liczb mówi że w końcowym rozrachunku wyjdzie zero

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane