1 maja br. ma wejść w życie nowelizacja ustawy o VAT, która da fiskusowi bieżący dostęp do ewidencji sprzedaży.
Nową datę wdrożenia zmian ustalili wczoraj posłowie na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych. Zmiany dotyczą też harmonogramu, zgodnie z którym kasy online mają być wdrażane w poszczególnych branżach. Chodzi o kasy, które mają przesyłać dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium KAS.
Od początku 2020 r. takie urządzenia będą musieli stosować mechanicy (również ci, którzy naprawiają i wymieniają opony) oraz stacje benzynowe. Następnie – od 1 lipca 2020 r. – muszą zainstalować je u siebie placówki gastronomiczne, hotele i pensjonaty a także całkiem nowa grupa przedsiębiorców dodana na etapie prac w sejmowej podkomisji. Chodzi o sprzedających m.in. węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu do celów opałowych.
Natomiast od 2021 r. kasy online mają stosować: fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, siłownie, kluby fitness, a także świadczących usługi budowlane.
Te branże, które nie będą wymienione wprost w przepisach, będą wymieniać urządzenia na nowe stopniowo. Wygaśnie będzie bowiem homologacja na dotychczasowe kasy, więc ich producenci z czasem przestaną je wytwarzać.
Wiceminister Filip Świtała wyjaśnił wczoraj w Sejmie, że wygaśnięcie homologacji nie oznacza, iż kupionych już urządzeń nie będzie można stosować. Zapewnił, że będzie to możliwe do czasu, aż taka kasa się zepsuje.
Więcej na ten temat jutro w Tygodniku Gazety Prawnej dla prenumeratorów
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji przepisów o VAT i ustawy – Prawo o miarach (druk nr 2503) – skierowany do drugiego czytania