statystyki

Jak ewidencjonować zaokrąglenia VAT naliczonego i należnego?

autor: Aneta Szwęch Ekspert z Zakresu Rachunkowości i Podatków01.03.2019, 18:00
podatki, formularz, kalkulator

Różnice wynikające z zaokrągleń powstałych na skutek przeniesienia danych wartościowych z ewidencji VAT do deklaracji VAT ujmuje się na koncie 760 „Pozostałe przychody operacyjne” lub na koncie 765 „Pozostałe koszty operacyjne”.źródło: ShutterStock

Z zapisów na koncie służącym do ewidencji podatku należnego oraz z ewidencji sprzedaży wynika, że podatek należny to kwota 50 465,59 zł. Natomiast z zapisów na koncie służącym do ewidencji podatku naliczonego oraz z ewidencji zakupów wynika, że podatek naliczony to kwota 30 006,27 zł. Kwoty te w deklaracji VAT są zaokrąglane z dokładnością do 1 zł. Jak zaksięgować powstałe różnice wynikające z zaokrągleń?

Czynny podatnik VAT wykazuje w ewidencji sprzedaży i ewidencji zakupu dane wartościowe z dokładnością do 1 grosza, czyli bez zaokrągleń. W takich samych kwotach podatek należny i podatek naliczony jest ewidencjonowany w księgach rachunkowych. Natomiast w deklaracji VAT te sumaryczne dane są wykazywane z dokładnością do 1 złotego. W ten sposób powstają drobne zaokrąglenia, które należy odpowiednio ująć w księgach rachunkowych.

źródło: DGP

Zgodnie z art. 63 par. 1 ordynacji podatkowej podstawy opodatkowania oraz kwoty podatków zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zasada ta obowiązuje również podatnika VAT, który przenosi wartości netto oraz kwoty należnego i naliczonego podatku z ewidencji VAT do deklaracji VAT.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • normalny(2019-03-02 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Te zaokrąglenia nie powinny być księgowane czy uwzględniane bowiem prawo wielkich liczb mówi że w końcowym rozrachunku wyjdzie zero

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane