Niektórzy marynarze bez polskiego PIT

autor: Mariusz Szulc20.02.2019, 07:41; Aktualizacja: 20.02.2019, 08:43
W trakcie notyfikowania tego przepisu Bruksela zauważyła, że w innych krajach UE regulacje nie są tak dyskryminujące i pozwalają marynarzom pełnić służbę także na zagranicznych statkach.

W trakcie notyfikowania tego przepisu Bruksela zauważyła, że w innych krajach UE regulacje nie są tak dyskryminujące i pozwalają marynarzom pełnić służbę także na zagranicznych statkach.źródło: ShutterStock

Marynarze służący dłużej niż 183 dni na statku o banderze unijnej bądź państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie zapłacą podatku w Polsce – wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT, nad którym trwają prace w Ministerstwie Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ma zostać opublikowany do końca marca br. (pod numerem UC149).

Nowelizacja ma być odpowiedzią na sprzeciw Komisji Europejskiej, która zwróciła uwagę na to, że polskie przepisy w aktualnym brzmieniu mogą być dyskryminujące. Z art. 21 ust. 23 lit. c. wynika bowiem, że PIT uniknie w Polsce tylko marynarz (Polak, obywatel innego państwa należącego do UE lub EOG), który służył ponad pół roku na statku pływającym w żegludze międzynarodowej pod polską banderą.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane