Twój e-PIT łamie tajemnicę skarbową? Szefowie mogą sprawdzić czy mamy inne źródła dochodów i ile zarabia nasz współmałżonek

autor: Magdalena Majkowska19.02.2019, 21:04; Aktualizacja: 20.02.2019, 09:30
Byli pracodawcy nadal będą mogli zaglądać do naszych portfeli i dowiadywać się, ile zarabiamy w nowej firmie.

Byli pracodawcy nadal będą mogli zaglądać do naszych portfeli i dowiadywać się, ile zarabiamy w nowej firmie.źródło: ShutterStock

Szefowie bez naszej wiedzy będą mogli sprawdzić, czy mamy inne źródła dochodów, ile zarabia nasz współmałżonek, a nawet ile płacą nam w nowym miejscu pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (89)

  • pytaniedodcf(2019-02-21 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    A skąd pracodawca zna SUMĘ dochodów 2017 ?

    Odpowiedz
  • dziunia z kadr(2019-02-21 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    MF szybko się zreflektowało i żeby podejrzeć PIT pracownika np: przez dziunie z kadr jak to napisała pewna Pani, trzeba dodatkowo podac kwotę nadpłaty lub do zapłaty z poprzedniego roku, a takimi danymi to raczej pracodawca już nie dysponuje. Fakt faktem, że przez 5 dni nasze dane nie były odpowiednio chronione o osoby odpowiedzialne za ten bubel powinny zostać pociągnięte odpowiedzialności.

    Odpowiedz
  • nie jestem księgową(2019-02-21 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    żeby się zalogować trzeba znać całkowity przychód z 2017 i 2018, a nie część przychodu znana staremu pracodawcy - święta prawda!!! Czy ktoś z komentujących próbował logować się w systemie? Wczoraj logowałam się podając przychód z jednego źródła dochodu (zapomniałam o dłuższym zwolnieniu lekarskim i pit z zus) i system odrzucał jako błąd w logowaniu, uprzedzając, że trzecie błędne logowanie skutkuje zablokowaniem konta! Natomiast w przypadku wysłania e-pit do us nie ma możliwości wglądu do deklaracji w systemie. Ktoś tu robi propagandę. Poza tym pracodawca zna moje średnie dochody w przeliczeniu na członka rodziny z oświadczenia do zfśs. Ludzie, czy znacie pojęcia: propaganda i manipulacja?

    Odpowiedz
  • orim(2019-02-20 21:00) Zgłoś naruszenie 10

    właśnie zrobiłem zeznanie PIT 37 z małżonką przy użyciu e-PIT. Po pierwsze sposób uwierzytelniania w programie e-deklaracje ( dla niewtajemniczonych - program na stronie MF) używanym przeze mnie w poprzednich latach ( kilka lat) składał się z podania mojego peselu i ,oich przychodów z roku poprzedniego i na tej podstawie widziałem w systemie PIT 37 obejmujący dane moje i żony. Obecnie w programie "twój e-pit" musiałem podać PESEL swój i żony,przychód z roku poprzedniego swój i żony i przychód z roku bieżącego swój i żony, A TERAZ PYTANIE DLA DOMYŚLNYCH: W KTÓRYM SYSTEMIE DANE SA LEPIEJ ZABEZPIECZONE I KTÓRY KSIĘGOWY ZNA TE DANE OBU MAŁŻONKÓW

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2019-02-20 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Naruszenie tajemnicy bankowej to drobiazg. Po zalogowaniu można zmienić odbiorcę 1% podatku, konto do zwrotu nadpłaty albo sfałszować cały PIT!

    Odpowiedz
  • kreska(2019-02-20 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    Katastrofa, od lat pracujemy z mężem w tych samych firmach, Mam 99% pewności że mój pracodawca już zagląda biorąc pod uwagę że to mała firma a księgowa prawie rodzina.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • kropeczka(2019-02-20 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    jeśli ktoś przykładowo ma umowę o pracę i umowy o dzieło, to pracodawca już nie sprawdzi, bowiem za rok 2017 trzeba podać całkowity przychód a za 2018 wystarczy jeden z jakąś umowę, tak więc pracodawca nie będzie wiedział ile ktoś miał wszystkich umów w 2017 roku, pracodawca może sprawdzić tylko wtedy jeśli w 2017 ktoś miał jednego pracodawcę a w 2018 kilku.... odwrotnie się nie da, więc autorzy artykułu wprowadzają czytelników częściowo w błąd, na marginesie E- PIT powinno się sprawdzić mnie chcieli oskubać na powyżej 10 tys. zł zamiast zwrócić kasę bo program nie uwzględnia ulg.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • DziuniazKadr(2019-02-20 16:22) Zgłoś naruszenie 63

    Nie mam nic do ukrycia niech oglądają. Dochody powinny być jawne jak w krajach skandynawskich. Miliardowe oszczędności , danych nie trzeba zabezpieczać. Płace są bardziej wyrównane . Średnia zarobków najwyższa na świecie, a najniższa korupcja. Na ukrywaniu danych może zależeć tylko tym którzy niesłusznie dużo zarabiają, lub mało zarabiają i nie mają pokrycia na wille , jachty i samochody. Niech się martwią Aniołki z Pekało.

    Odpowiedz
  • Komisarz skarbowy(2019-02-20 16:17) Zgłoś naruszenie 11

    Na ukrywaniu dochodów zależy tylko złodziejom. Uczciwy człowiek nie ma niczego do ukrycia. W krajach skandynawskich dochody są jawne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Proste(2019-02-20 16:11) Zgłoś naruszenie 10

    anon - w internecie nie ma niczego "bez śladu". Zawsze administrator danych (MF) może sprawdzić kto się logował na jego portalu.

    Odpowiedz
  • marta(2019-02-20 15:40) Zgłoś naruszenie 51

    Przecież większość urzędasów ma nasze dane i może z nimi robić co chce...tak jest od zawsze... w bankach , sądach , prokuraturach też...

    Odpowiedz
  • ANNA(2019-02-20 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    PISZECIE GŁUPOTY. ŻEBY ZALOGOWAĆ SIĘ NA KONTO PODATNIKA MUSICIE PODAĆ 3 INFORMACJE: PESEL, PRZYCHÓD Z PIT37 ZA UBIEGŁY ROK ORAZ PRZYCHÓD BIEŻĄCY. O ILE PESEL I PRZYCHÓD BIEŻĄCY JEST DOSTĘPNY DLA PRACODAWCY, TO JEŚLI PRACOWNIK NIE PODA MU DANYCH Z PIT37 ZA UBIEGŁY ROK, TO NIC NIE ZDZIAŁA. NIE SIEJCIE ZAMĘTU I NIE POWIELAJCIE GŁUPICH SENSACJI.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-02-20 14:04) Zgłoś naruszenie 10

    POufne informacje , to zbierają "sprzedawcy" na okoliczność handlu np. tzw. bronią bez zezwolenia ( kserowanie dowodów , spisywanie adresów - bez tzw. podstaw prawnych . Ale nie bez kreciej roboty Bruździny) . Oczywiście można odmówić , a oni wtedy też odmawiają ... Czyli : " bez zezwolenia" , to oni budują listy proskrypcyjne . Żeby było wiadomo po kogo , i dokąd , należy pojechać ... A klient , "bez zezwolenia" rodziny , autodenuncjację sobie funduje ...

    Odpowiedz
  • hi ha(2019-02-20 13:54) Zgłoś naruszenie 03

    Kompletna bzdura. Aby wejść z do rozliczenia trzeba znac wszystkie dochody. Więc jeżeli podatnik np. pracuje na 1,5 etat to pracodawca nie jest w stanie zweryfikować całego przychody za 2017 r i system nie pozwoli się zalogować. tak samo z małzonkiem. ay uwiarygodnic małżonka trzeba znac jego przychody. A jeżeli pracuje w w firmie to nie maja danych

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • SKARBOWIEC(2019-02-20 13:52) Zgłoś naruszenie 122

    TO NIE SZEF CZY PANIE W KSIĘGOWOŚCI ŁAMIĄ TAJEMNICE SKARBOWĄ TO MINISTER FINANSÓW (JEGO LUDZIE) ZŁAMALI TAJEMNICE SKARBOWĄ TWORZĄC TAKI PROGRAM WYSTARCZYŁO UMOŻLIWIĆ ZABEZPIECZENIE HASŁEM DOSTĘP DO DANYCH JAKA JEST KARA ZA ŁAMANIE TAJEMNICY SKARBOWEJ W POLSCE?

    Odpowiedz
  • czytelnik(2019-02-20 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    Wydaje mi się, że zagrożone dane są osób które tylko w tym roku robiły ”fuchy”. Jeżeli ktoś w poprzednim roku pracował na kilku etatach (lub brał dodatkowe zlecenia) pracodawca nie spojrzy na dane gdyż aby się zalogować trzeba wskazać m.in. cały przychód za 2017, więc jeżeli się dorabiało to pracodawca nie ma takich danych. Jeżeli ktoś pracuje tylko w jednym zakładzie pracy, to pracodawca i tak doskonale wie ile mu płaci więc nie jest to żadna tajemnica. Poza tym część świadczeń socjalnych od pracodawcy niektóre firmy uzależniają od wglądu w pit (np. wczasy pod gruszą) co zresztą też jest nielegalne ale jak inaczej sprawdzić prawo do takich świadczeń. Dane osób które dopiero w 2018 rozpoczęły działalność zawodową i pierwszy raz maja pit nie są zagrożone bo oni z przyczyn powyższych w ogóle nie mogą się zalogować. I moim zdaniem to jest dość spora wada e –pit. Takie osoby muszą założyć profil zaufany.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Beata(2019-02-20 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    Potencjalnie może tak być, pod warunkiem że pracownik pracuje i pracował tylko w jednej firmie i nie miał przychodów z innych źródeł, wtedy pracodawca mógłby skorzystać z dostępnych danych i wejść na takie konto pracownika, tylko komu by się chciało tracić czas na głupoty??. Ja się jeszcze nie logowałam do tego systemu, ale ciekawa jestem, czy po zalogowaniu za pomocą danych weryfikacyjnych, system nie narzuca zmiany danych do logowania?

    Odpowiedz
  • Yapi(2019-02-20 13:06) Zgłoś naruszenie 10

    Kapiszon ...

    Odpowiedz
  • A. B.(2019-02-20 12:51) Zgłoś naruszenie 71

    A do moich danych osobowych ma dostep lekko liczac kilka tysiecy ludzi w polsce. teoretyczie kazdy z nich moze wziac pozyczke chwilowke na moje dane, wystaczy wejsc na pierwsza lepsza chwilowkowa gowniana firemke, wypelnic blankiet bez podpisu, bez zdjecia, bez weryfikacji daych i zaciagnac pozyczke do 5000 zl. Osoba oszukana dowiaduje sie o sprawie dopiero jak komornik wchodzi na konto.

    Odpowiedz
  • Faraon81(2019-02-20 12:30) Zgłoś naruszenie 91