KPMG: Polski system podatkowy oceniony na dwójkę

autor: Agnieszka Pokojska19.02.2019, 07:51; Aktualizacja: 19.02.2019, 08:30
Eksperci uważają, że większość zmian, która weszła w życie z początkiem roku, trudno traktować jako spełniające zasadę 3P (przejrzystość, prostota i przyjazność), która obecnie jest sztandarowym hasłem MF.

Eksperci uważają, że większość zmian, która weszła w życie z początkiem roku, trudno traktować jako spełniające zasadę 3P (przejrzystość, prostota i przyjazność), która obecnie jest sztandarowym hasłem MF.źródło: ShutterStock

Prawie 300 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych ocenia polski system podatkowy na 2,2 punkty na 5 możliwych – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą KPMG.

Prawie 300 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych ocenia polski system podatkowy na 2,2 punkty na 5 możliwych – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą KPMG.

Najwięcej negatywnych opinii dotyczy niestabilności przepisów (źle wypowiedziało się na ten temat aż 85 proc. respondentów) oraz braku wcześniejszego informowania o zmianach prawa podatkowego (70 proc.).

Podczas wczorajszej konferencji prasowej eksperci KPMG wskazali na jeszcze jeden problem – zmiany w podatkach wprowadzane są w dużym tempie, a dopiero potem są ogłaszane konsultacje i wydawane objaśnienia podatkowe. To powoduje, że w momencie wejścia ich w życie przedsiębiorcy nie wiedzą, jak nowe wymogi stosować. W znacznie lepszej sytuacji jest fiskus – może poczekać, aż wykładnia się ukształtuje, a minister finansów wyda wytyczne (objaśnienia) w tym zakresie.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • m(2019-02-19 15:17) Zgłoś naruszenie 20

    Tak skomplikować system finansowy, podatkowy aby ludzie nie wiedzieli co jest grane, aby się mylili - i wtedy ,,oszustom wlepiać mandaty. Prawa nie wolno zmieniać co chwilę. Chyba, że się chce stworzyć mętną wodę i łowić w niej. Biada temu kto nie ma internetu i musi korzystać teraz z tych co go mają. Trzeba płacić, a tu się nie wiele zarabia. Dzieci dojnej zmiany doją teraz starych co muszą wysyłać JPK i deklaracje VAT. 2. dana przez przedsiębiorców jest za wysoka. Należy dać minus 1. do potęgi entej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane