statystyki

KPMG: Polski system podatkowy oceniony na dwójkę

autor: Agnieszka Pokojska19.02.2019, 07:51; Aktualizacja: 19.02.2019, 08:30
Eksperci uważają, że większość zmian, która weszła w życie z początkiem roku, trudno traktować jako spełniające zasadę 3P (przejrzystość, prostota i przyjazność), która obecnie jest sztandarowym hasłem MF.

Eksperci uważają, że większość zmian, która weszła w życie z początkiem roku, trudno traktować jako spełniające zasadę 3P (przejrzystość, prostota i przyjazność), która obecnie jest sztandarowym hasłem MF.źródło: ShutterStock

Prawie 300 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych ocenia polski system podatkowy na 2,2 punkty na 5 możliwych – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą KPMG.

Prawie 300 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych ocenia polski system podatkowy na 2,2 punkty na 5 możliwych – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą KPMG.

Najwięcej negatywnych opinii dotyczy niestabilności przepisów (źle wypowiedziało się na ten temat aż 85 proc. respondentów) oraz braku wcześniejszego informowania o zmianach prawa podatkowego (70 proc.).

Podczas wczorajszej konferencji prasowej eksperci KPMG wskazali na jeszcze jeden problem – zmiany w podatkach wprowadzane są w dużym tempie, a dopiero potem są ogłaszane konsultacje i wydawane objaśnienia podatkowe. To powoduje, że w momencie wejścia ich w życie przedsiębiorcy nie wiedzą, jak nowe wymogi stosować. W znacznie lepszej sytuacji jest fiskus – może poczekać, aż wykładnia się ukształtuje, a minister finansów wyda wytyczne (objaśnienia) w tym zakresie.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • m(2019-02-19 15:17) Zgłoś naruszenie 20

    Tak skomplikować system finansowy, podatkowy aby ludzie nie wiedzieli co jest grane, aby się mylili - i wtedy ,,oszustom wlepiać mandaty. Prawa nie wolno zmieniać co chwilę. Chyba, że się chce stworzyć mętną wodę i łowić w niej. Biada temu kto nie ma internetu i musi korzystać teraz z tych co go mają. Trzeba płacić, a tu się nie wiele zarabia. Dzieci dojnej zmiany doją teraz starych co muszą wysyłać JPK i deklaracje VAT. 2. dana przez przedsiębiorców jest za wysoka. Należy dać minus 1. do potęgi entej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane