statystyki

Dostawa gruntów i budynków to dwie różne dostawy

autor: Łukasz Zalewski13.02.2019, 17:00
Sprawa dotyczyła województwa, które realizowało inwestycję kolejową.

Sprawa dotyczyła województwa, które realizowało inwestycję kolejową.źródło: ShutterStock

Aport do spółki działki, na których ona sama wybudowała infrastrukturę, jest dostawą jedynie gruntu – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła województwa, które realizowało inwestycję kolejową. W związku z tym nabyło ono działki gruntu od Skarbu Państwa (zwolnione lub wyłączone z VAT) i od miasta (objęte 23 proc. VAT). Użytkownikiem gruntu stała się spółka akcyjna, której jedynym akcjonariuszem było województwo. Za jego zgodą wybudowała ona infrastrukturę kolejową z nowymi budynkami i budowlami. Wszystkie te nieruchomości województwo postanowiło wnieść aportem do tej spółki.

Uważało, że zastosowanie będzie mieć w tym wypadku zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Wprawdzie przepis ten zwalnia z VAT dostawę budynku lub budowli, ale – jak argumentowało województwo – skoro z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT wynika, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli związanych trwale z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, to znaczy, że również dostawa gruntu jest zwolniona z podatku. Opodatkowany będzie więc jedynie aport niezabudowanych działek.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane