statystyki

Budynek to towar, ale zwrot nakładów na niego to usługa

autor: Patrycja Dudek25.02.2019, 20:00
Spór z fiskusem toczył się o to, czy rozliczenie nakładów powinno być traktowane jako wynagrodzenie za dostawę towaru, czy za świadczenie usług.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy rozliczenie nakładów powinno być traktowane jako wynagrodzenie za dostawę towaru, czy za świadczenie usług.źródło: ShutterStock

Zbycie nakładów poniesionych na postawienie budynku na cudzej działce to wynagrodzenie za usługę, a nie dostawa nieruchomości, która może być zwolniona z VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Sędzia Piotr Dębkowski wyjaśnił, że znane jest orzecznictwo, z którego wynika inna wykładnia – że w sytuacji gdy zwraca się nakłady, które same w sobie składają się na towar, to należy mówić o dostawie, a nie o usłudze. Skład orzekający w tej sprawie nie zgodził się jednak z taką wykładnią.

Chodziło o Pocztę Polską. Pół wieku temu jej poprzednik (Wojewódzki Zarząd Łączności) wzniósł budynek na gruncie należącym do wojska (za zgodą dowódcy jednostki wojskowej). Przez lata funkcjonowała tam placówka pocztowa.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane