statystyki

Globalne grupy kapitałowe uciekną przed podatkiem bankowym

autor: Patrycja Dudek30.01.2019, 08:51; Aktualizacja: 30.01.2019, 09:12
Chodzi o podatek od niektórych instytucji finansowych, potocznie zwany bankowym. Płacą go też ubezpieczyciele. Przepisy obowiązują od 1 lutego 2016 r., uchwalano je naprędce.

Chodzi o podatek od niektórych instytucji finansowych, potocznie zwany bankowym. Płacą go też ubezpieczyciele. Przepisy obowiązują od 1 lutego 2016 r., uchwalano je naprędce.źródło: ShutterStock

Jeśli podmioty nie są zależne lub współzależne, to każdy z nich korzysta z 2 mld zł kwoty wolnej od podatku, mimo że są one ze sobą powiązane – orzekł wczoraj NSA w precedensowych wyrokach.

Zapadły one na kanwie rozbieżnych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W jednym warszawski sąd przyznał rację podatnikowi (z 25 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2664/17), w drugim – zgodził się z fiskusem (z 17 kwietnia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1977/17).

Wczorajsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego są korzystne dla podatników, ale sędziowie nie byli jednomyślni, bo w obu sprawach zgłoszone zostały zdania odrębne (w pierwszej co do uzasadnienia, a w drugiej co do samego rozstrzygnięcia).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane