statystyki

Podatki 2019: Nie trzeba informować o korzyściach w VAT, cle lub akcyzie

autor: Katarzyna Jędrzejewska20.01.2019, 18:21; Aktualizacja: 21.01.2019, 08:51
Powstaje więc pytanie o tego rodzaju rozwiązania, jak choćby wprowadzona od 1 stycznia 2019 r. możliwość odstąpienia od procedury MOSS i rozliczanie transakcji na zasadach krajowych

Powstaje więc pytanie o tego rodzaju rozwiązania, jak choćby wprowadzona od 1 stycznia 2019 r. możliwość odstąpienia od procedury MOSS i rozliczanie transakcji na zasadach krajowychźródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy od 2019 r. chcą rozliczać podatek od towarów i usług według zasad krajowych, a nie procedury MOSS, nie muszą powiadamiać o tym szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Chodzi o obowiązek informowania o schematach podatkowych, czyli – jak tłumaczy Ministerstwo Finansów – nie tylko o agresywnych optymalizacjach, ale też o ulgach i innych legalnych, przewidzianych prawem, preferencjach podatkowych.

O ile przy schematach krajowych liczy się jeszcze to, czy podatnik spełnia kryterium kwalifikowanego korzystającego (jego przychody, koszty lub aktywa przekroczyły rocznie 10 mln euro, albo wartość preferencji przekracza 2,5 mln euro), o tyle przy rozwiązaniach transgranicznych nie ma ono znaczenia. Teoretycznie więc podatnicy powinni powiadamiać szefa KAS o każdej preferencji, która spełnia definicję schematu podatkowego.

Co z MOSS

Powstaje więc pytanie o tego rodzaju rozwiązania, jak choćby wprowadzona od 1 stycznia 2019 r. możliwość odstąpienia od procedury MOSS i rozliczanie transakcji na zasadach krajowych. Wprowadziła ją nowelizacja z 22 listopada 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2433). Chodzi o podatników świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz zagranicznych konsumentów.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Emeryt Terespola(2019-02-01 18:39) Zgłoś naruszenie 11

    Kiedy Nie Będziemy płacić podatku od rent i emerytur ? Bardzo szybko. JAK TYLKO PSU **** ZAROŚNIE, A JEST JUŻ TAK MAŁA JAK 5 GROSZY. TYLKO CZEKAĆ ! I GŁOSOWAĆ NA PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane