statystyki

Kryptowaluty: Stare transakcje mogą być korzystnie rozliczone

autor: Agnieszka Pokojska14.01.2019, 08:13; Aktualizacja: 14.01.2019, 08:18
Sąd dodał, że przy zamianie jednej wirtualnej waluty na drugą nie ma technicznej możliwości ustalenia rzeczywistej podstawy opodatkowania.

Sąd dodał, że przy zamianie jednej wirtualnej waluty na drugą nie ma technicznej możliwości ustalenia rzeczywistej podstawy opodatkowania.źródło: ShutterStock

Przychód nie powstaje w momencie zamiany jednej wirtualnej waluty na drugą – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Opublikowane zostało właśnie pisemne uzasadnienie jego wyroku. To kolejne korzystne dla podatników orzeczenie w tej sprawie.

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej stał na stanowisku, że kryptowaluty powinny być traktowane dla celów CIT jako prawa majątkowe, bo nie są prawnym środkiem płatniczym (nie funkcjonują jako instrumenty rynku pieniężnego).

Innego zdania był WSA w Poznaniu. Stwierdził, że przychód powstaje dopiero w momencie przewalutowania wirtualnej waluty na tradycyjną (czyli gdy podatnik otrzymuje realne pieniądze) albo gdy płaci się kryptowalutą za towar bądź usługę. Wtedy również dochodzi do realnego przysporzenia w majątku podatnika.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane