statystyki

Księgowi mają problemy z kryptowalutami

autor: Agnieszka Pokojska25.02.2019, 11:00; Aktualizacja: 25.02.2019, 11:34
Burnos: Biegły rewident może zakwestionować przyjętą na dzień bilansowy wycenę kryptowaluty, jeśli zarząd przyjmie cenę z giełdy o niskiej płynności, z której firma nie korzysta, a dobór kursu wyceny wynika przede wszystkim z jego najwyższego poziomu spośród pozostałych giełd.

Burnos: Biegły rewident może zakwestionować przyjętą na dzień bilansowy wycenę kryptowaluty, jeśli zarząd przyjmie cenę z giełdy o niskiej płynności, z której firma nie korzysta, a dobór kursu wyceny wynika przede wszystkim z jego najwyższego poziomu spośród pozostałych giełd.źródło: ShutterStock

- Kryptowaluty mogą być kłopotem w momencie sporządzania sprawozdania finansowego. Trzeba bowiem sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie straciły na wartości. A nie jest to takie łatwe - mówi Krzysztof Burnos dla DGP.

W zeszłym roku dużo uwagi poświęcano kryptowalutom. Czy księgowanie operacji z nimi związanych to problem?

Powinniśmy zacząć od tego, że kryptowaluty są związane z pojawieniem się innowacyjnej technologii rejestrowania i przechowywania danych wykorzystującej kryptografię. Technologia blockchain powoduje, że w firmach pojawiają się nowe rozwiązania biznesowe. 

Przykładowo jeden z ubezpieczycieli wdrożył automatyczny proces, który w momencie opóźnienia samolotu w czasie rzeczywistym wypłaca pasażerom odszkodowanie. Chodzi o to, że gdy mija druga godzina opóźnienia, co uprawnia do występowania o zadośćuczynienie, kod komputerowy wpisany w blockchain umożliwia automatyczne przekazanie im środków. Rozliczenie to realizowane jest za pomocą tokenów, których szczególną formą są właśnie kryptowaluty.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane