statystyki

Akcyza i jej zwrot tylko od alkoholu powyżej 1,2 procent

autor: Łukasz Zalewski31.12.2018, 07:44; Aktualizacja: 31.12.2018, 07:47
Alkohol

Sprawa dotyczyła spółki, która w jednym ze składów podatkowych produkuje aromaty (o kodzie CN 3302) o zawartości alkoholu etylowego poniżej oraz powyżej 1,2 proc. objętości.źródło: ShutterStock

Aromaty zawierające poniżej 1,2 proc. alkoholu nie są wyrobem akcyzowym – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która w jednym ze składów podatkowych produkuje aromaty (o kodzie CN 3302) o zawartości alkoholu etylowego poniżej oraz powyżej 1,2 proc. objętości. Po ich wyprodukowaniu płaci akcyzę od alkoholu. Część aromatów wykorzystuje do własnej produkcji wyrobów tytoniowych, a część sprzedaje do innych krajów.

Spółka uważała, że w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą i eksportem aromatów ma prawo do zwrotu akcyzy zapłaconej od alkoholu zawartego w aromatach. Była zdania, że nie ma podstaw do różnicowania aromatów o zawartości poniżej i powyżej 1,2 proc. alkoholu.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Wyjaśnił, że aromat o kodzie CN 3302 w ogóle nie jest wyrobem akcyzowym. Nie jest nim też zawarty w aromacie alkohol etylowy, bo jego moc nie przekracza 1,2 proc. objętości. Nie można więc w tym wypadku mówić o dostawie wewnątrzwspólnotowej wyrobu akcyzowego ani o eksporcie. W konsekwencji spółka nie dostanie zwrotu akcyzy od alkoholu wykorzystanego do produkcji takich aromatów.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane