statystyki

Wszyscy stracą na sporze o opodatkowanie gruntów pod liniami elektroenergetycznymi

autor: Izabela Andrzejewska-Czernek31.12.2018, 07:36; Aktualizacja: 31.12.2018, 07:40
Podatek od nieruchomości w przypadku gruntów zajętych na działalność gospodarczą jest wyższy od podatku leśnego ponad 200 razy.

Podatek od nieruchomości w przypadku gruntów zajętych na działalność gospodarczą jest wyższy od podatku leśnego ponad 200 razy.źródło: ShutterStock

Od 2019 r. doprecyzowane zostają przepisy dotyczące opodatkowania terenów pod wszelką infrastrukturą przesyłową. Powinno to zakończyć konflikt o wcześniejszy stan prawny.

Grunty leśne – nawet jeśli nie rosną na nich drzewa, lecz wciąż prowadzona jest działalność leśna – powinny być opodatkowane podatkiem leśnym. Nie jest on wysoki – za hektar lasu odprowadza się zaledwie 43 zł. Dopiero gdy las jest zajęty na działalność gospodarczą inną niż działalność leśna, w grę wchodzi podatek od nieruchomości.

Podatek od nieruchomości w przypadku gruntów zajętych na działalność gospodarczą jest wyższy od podatku leśnego ponad 200 razy. Za hektar lasu zajętego na taką działalność trzeba odprowadzić niemal 10 000 zł podatku. Aby grunt był objęty tak wysokim podatkiem, musi być on faktycznie zajęty na działalność gospodarczą. Wynika to z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (art. 2 ust. 2).

Od 1 stycznia 2019 r. nie będzie już możliwe, aby samo posadowienie infrastruktury zmieniło zakres opodatkowania gruntów z podatku, np. rolnego na podatek od nieruchomości. Ustawodawca zmienił prawo, ponieważ w jego ocenie sądy dokonywały błędnej wykładni (nowelizacja z 20 lipca 2018 r. ustaw: o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku leśnym, Dz.U. poz. 1588).

Przed zmianą przepisów nie było wyraźnego wyłączenia dla gruntów pod urządzeniami przesyłowymi. Należało zatem dokonywać wykładni przepisów w pewnej mierze „ogólnych”, odnoszących się do wszelkich gruntów (w tym leśnych i rolnych), czyli analizować, czy grunt pod liniami elektroenergetycznymi jest faktycznie „zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej”.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane