Spadkobierca też może płacić VAT od marży

autor: Mariusz Szulc19.12.2018, 18:00; Aktualizacja: 19.12.2018, 18:55
Kobieta sądziła, że nie tylko będzie mogła sprzedawać odziedziczone towary używane w procedurze VAT-marża, ale też skoryguje pozostałe rozliczenia męża.

Kobieta sądziła, że nie tylko będzie mogła sprzedawać odziedziczone towary używane w procedurze VAT-marża, ale też skoryguje pozostałe rozliczenia męża.źródło: ShutterStock

Żona, która przejęła po zmarłym mężu antykwariat, ma prawo rozliczać sprzedaż odziedziczonych towarów używanych na preferencyjnych zasadach. Nie może natomiast korygować błędnych rozliczeń zmarłego – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o kobietę, której mąż prowadził przed śmiercią kantor i antykwariat, w którym handlował używanymi towarami. Kupował je od osób fizycznych z zamiarem dalszej odsprzedaży, co pozwalało mu rozliczać się według procedury VAT-marża.

Żona przejęła w spadku po mężu towary w antykwariacie i rozszerzyła zakres własnej działalności o handel antykami, dziełami sztuki i przedmiotami kolekcjonerskimi. Planowała też skorygować rozliczenia męża dotyczące handlu walutami. W 2017 r. uzyskał on bowiem interpretację, z której wynikało, że mógł płacić podatek tylko od marży. Rozpoczął w związku z tym korygowanie swoich rozliczeń z fiskusem za pięć lat wstecz, ale zmarł w trakcie korekty.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane