Już od stycznia VAT od bonów po nowemu

autor: Magdalena Majkowska17.12.2018, 10:30; Aktualizacja: 17.12.2018, 10:59
Nowelizacja ustawy o VAT nie przesądza wszystkich kwestii wątpliwych związanych z opodatkowaniem bonów VAT

Nowelizacja ustawy o VAT nie przesądza wszystkich kwestii wątpliwych związanych z opodatkowaniem bonów VATźródło: ShutterStock

Podatek od towarów i usług będzie naliczany w chwili transferu albo dopiero w momencie skorzystania przez konsumenta z vouchera. Zależy to od jego rodzaju.

Od przyszłego roku podatnicy VAT obrót bonami będą rozliczać na szczególnych zasadach. Dziś brak jest obowiązku podatkowego przy sprzedaży bonu. VAT pojawia się dopiero w momencie jego wymiany na towar lub usługę. Od 1 stycznia 2019 r. zasady opodatkowania będą zależały od rodzaju bonu. Nowelizacja ustawy o VAT, którą w zeszłym tygodniu rozpatrzył już Senat, wprowadza rozróżnienie na bony jednego przeznaczenia i różnego przeznaczenia. Obrót pierwszymi ma być opodatkowany na każdym etapie ich dystrybucji. W przypadku tych drugich opodatkowana będzie dostawa towarów lub świadczenie usług w związku z realizacją bonu.

Konieczność nowelizacji ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) wynika ze zmiany prawa unijnego. Komisja Europejska jakiś czas temu uznała, że przyjęte przez poszczególne państwa członkowskie zasady opodatkowania voucherów są zbyt rozbieżne i dalekie od ideału. Aby były one bardziej spójne, przyjęto dyrektywę 2016/1065 z 27 czerwca 2016 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do bonów na towary lub usługi (Dz.Urz. UE z 2016 r. L 177, s. 9). Państwa członkowskie miały obowiązek wdrożyć nowe regulacje do końca 2018 r.

Kluczowe pojęcia


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane