statystyki

Bony od pracodawcy: Pracownik nie może sam decydować, co zje

autor: Magdalena Majkowska03.12.2018, 08:30; Aktualizacja: 03.12.2018, 08:33
Zwolnienie z PIT nie przysługuje jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie ma kontroli nad tym, jakie posiłki lub produkty spożywcze kupują pracownicy.

Zwolnienie z PIT nie przysługuje jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie ma kontroli nad tym, jakie posiłki lub produkty spożywcze kupują pracownicy.źródło: ShutterStock

Bony od pracodawcy na zakup produktów spożywczych nie są zwolnione z PIT, gdy nie wiadomo, czy pracownik przyrządzi sobie z nich posiłek zgodny z wymogami bhp – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja dotyczyła spółki, która powinna zapewniać pracownikom fizycznym posiłki profilaktyczne (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 maja 1996 r., Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 279). Spółka tłumaczyła jednak, że nie ma możliwości ich wydawania w miejscu pracy, dlatego zamierza sfinansować pracownikom kupony żywieniowe. Upoważniałyby one do zakupu gotowych posiłków (np. ciepłych) i artykułów spożywczych.

Kupony miałyby być realizowane po godzinach pracy w lokalach gastronomicznych oraz w wyznaczonych sklepach spożywczych. Pracownicy mieliby sami wybierać rodzaj posiłku oraz dozwolone artykuły spożywcze. Spółka zapewniła zarazem, że za kupony nie będzie można nabyć innych towarów niż produkty spożywcze. Nie będzie też można wymienić ich na gotówkę ani otrzymać z nich reszty.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane