statystyki

TSUE: Prewspółczynnik VAT obowiązywał także przed 2016 r.

autor: Mariusz Szulc10.12.2018, 09:16; Aktualizacja: 10.12.2018, 09:20
W wydanej opinii rzeczniczka TSUE uznała, że rację ma polski fiskus.

W wydanej opinii rzeczniczka TSUE uznała, że rację ma polski fiskus.źródło: ShutterStock

Podatnicy powinni byli uwzględniać w rozliczeniach z fiskusem działalność nieobjętą VAT także wtedy, gdy wymóg ten nie był jeszcze zapisany wprost w ustawie.

Tak wynika z opinii rzeczniczki generalnej Trybunału Sprawiedliwości UE Eleanor Sharpston w polskiej sprawie. Opinia nie jest wprawdzie wiążąca dla unijnego trybunału, ale przy wydawaniu wyroków często kieruje się on wskazówkami swoich rzeczników.

Chodzi o obowiązek wyliczania prewspółczynnika, czyli proporcji odliczenia VAT naliczonego, gdy podatnik ponosi wydatki związane z działalnością opodatkowaną oraz niepodlegającą opodatkowaniu (np. publiczną). Prewspółczynnik pojawił się w polskiej ustawie o VAT dopiero z początkiem 2016 r.

Powstał spór, co z okresem sprzed 2016 r. Czy wcześniej nie było obowiązku wyliczania prewspółczynnika (jak twierdziły np. gminy), czy – jak utrzymywał resort finansów – wymóg ten istniał, a nowelizacja ustawy była tylko jego doprecyzowaniem.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane