W przyszłym roku firmy skorzystają na niektórych zmianach podatkowych

autor: Łukasz Zalewski03.12.2018, 11:30; Aktualizacja: 03.12.2018, 11:35
Po zmianach prawdopodobnie zwiększy się liczba przedsiębiorców, którzy będą opodatkowywać swoje dochody nową stawką 9 proc. CIT

Po zmianach prawdopodobnie zwiększy się liczba przedsiębiorców, którzy będą opodatkowywać swoje dochody nową stawką 9 proc. CITźródło: ShutterStock

Senat przyjął już dużą nowelizację wprowadzającą uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (druk senacki nr 990). Chodzi o zmiany m.in. w ustawach o PIT i CIT. Rozwiązania przewidziane w tej nowelizacji są z założenia korzystne dla firm. Większość zacznie obowiązywać już za niecały miesiąc.

Pensja żony i małoletniego syna będzie kosztem podatkowym. Zmieni się bowiem art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; dalej: ustawa o PIT). Oznacza to, że od 1 stycznia firmom będzie się opłacało zatrudniać małżonków i małoletnie dzieci. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na to. Ponadto w spółkach osobowych nie można było zaliczać do kosztów wynagrodzeń małżonków i małoletnich dzieci wspólników takich spółek. Kosztem były – i pozostaną – wynagrodzenia dla dzieci pełnoletnich, osób pozostających w nieformalnych związkach z przedsiębiorcą, a także dalszych krewnych przedsiębiorcy (np. rodzeństwo, rodzice itd.). Jeśli natomiast małżonek lub małoletnie dziecko pracowali w rodzinnej firmie bez wynagrodzenia, to wprawdzie przedsiębiorca miał nieodpłatny przychód, ale został on zwolniony z podatku (na podstawie 14 ust. 2 pkt 8, art. 11 ust. 2–2b i art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT).

Dotychczas w praktyce, jeśli przedsiębiorca chciał zatrudnić małżonka, to tracił na tym podwójnie, bo sam nie mógł zaliczyć wydatku do kosztów podatkowych (miał taką możliwość, jeśli zatrudnił osobę niespokrewnioną), a małżonek musiał od uzyskanego przychodu zapłacić podatek. Zdaniem ekspertów nowelizacja kończy z obecną dyskryminacją małżonków i małoletnich dzieci –jeśli chodzi o zatrudnianie ich zarówno przez przedsiębiorców, jak i w spółkach osobowych. Do kosztów będzie można zaliczać wynagrodzenia wypłacane przez przedsiębiorców ich małżonkom oraz małoletnim dzieciom, a także pensje małżonków i niepełnoletnich dzieci wspólników spółek osobowych.

W najkorzystniejszej sytuacji będą przedsiębiorcy, którzy zatrudnią w firmie bezrobotnego małżonka. Jeśli jego dochód nie przekroczy 8 tys. zł w ciągu roku, to przedsiębiorca zaliczy sobie wydatek do kosztów podatkowych, a małżonek nie zapłaci w ogóle podatku, bo kwota wolna od podatku wynosi właśnie 8 tys. zł.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że od wynagrodzenia dla małżonka zwykle trzeba będzie odprowadzić również ZUS. Jeśli jednak np. mąż będzie zatrudniony na umowę o pracę w innym miejscu niż w przedsiębiorstwie żony, to składki będą odprowadzane z umowy o pracę. Zlecenie wykonane dla żony nie będzie wtedy oskładkowane.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane