statystyki

W przyszłym roku firmy skorzystają na niektórych zmianach podatkowych

autor: Łukasz Zalewski03.12.2018, 11:30; Aktualizacja: 03.12.2018, 11:35
Po zmianach prawdopodobnie zwiększy się liczba przedsiębiorców, którzy będą opodatkowywać swoje dochody nową stawką 9 proc. CIT

Po zmianach prawdopodobnie zwiększy się liczba przedsiębiorców, którzy będą opodatkowywać swoje dochody nową stawką 9 proc. CITźródło: ShutterStock

Senat przyjął już dużą nowelizację wprowadzającą uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (druk senacki nr 990). Chodzi o zmiany m.in. w ustawach o PIT i CIT. Rozwiązania przewidziane w tej nowelizacji są z założenia korzystne dla firm. Większość zacznie obowiązywać już za niecały miesiąc.

Pensja żony i małoletniego syna będzie kosztem podatkowym. Zmieni się bowiem art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; dalej: ustawa o PIT). Oznacza to, że od 1 stycznia firmom będzie się opłacało zatrudniać małżonków i małoletnie dzieci. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na to. Ponadto w spółkach osobowych nie można było zaliczać do kosztów wynagrodzeń małżonków i małoletnich dzieci wspólników takich spółek. Kosztem były – i pozostaną – wynagrodzenia dla dzieci pełnoletnich, osób pozostających w nieformalnych związkach z przedsiębiorcą, a także dalszych krewnych przedsiębiorcy (np. rodzeństwo, rodzice itd.). Jeśli natomiast małżonek lub małoletnie dziecko pracowali w rodzinnej firmie bez wynagrodzenia, to wprawdzie przedsiębiorca miał nieodpłatny przychód, ale został on zwolniony z podatku (na podstawie 14 ust. 2 pkt 8, art. 11 ust. 2–2b i art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT).

Dotychczas w praktyce, jeśli przedsiębiorca chciał zatrudnić małżonka, to tracił na tym podwójnie, bo sam nie mógł zaliczyć wydatku do kosztów podatkowych (miał taką możliwość, jeśli zatrudnił osobę niespokrewnioną), a małżonek musiał od uzyskanego przychodu zapłacić podatek. Zdaniem ekspertów nowelizacja kończy z obecną dyskryminacją małżonków i małoletnich dzieci –jeśli chodzi o zatrudnianie ich zarówno przez przedsiębiorców, jak i w spółkach osobowych. Do kosztów będzie można zaliczać wynagrodzenia wypłacane przez przedsiębiorców ich małżonkom oraz małoletnim dzieciom, a także pensje małżonków i niepełnoletnich dzieci wspólników spółek osobowych.

W najkorzystniejszej sytuacji będą przedsiębiorcy, którzy zatrudnią w firmie bezrobotnego małżonka. Jeśli jego dochód nie przekroczy 8 tys. zł w ciągu roku, to przedsiębiorca zaliczy sobie wydatek do kosztów podatkowych, a małżonek nie zapłaci w ogóle podatku, bo kwota wolna od podatku wynosi właśnie 8 tys. zł.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że od wynagrodzenia dla małżonka zwykle trzeba będzie odprowadzić również ZUS. Jeśli jednak np. mąż będzie zatrudniony na umowę o pracę w innym miejscu niż w przedsiębiorstwie żony, to składki będą odprowadzane z umowy o pracę. Zlecenie wykonane dla żony nie będzie wtedy oskładkowane.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane