Spłata długu za stare mieszkanie bez ulgi

autor: Patrycja Dudek29.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 29.11.2018, 08:39
Podatniczka uważała, że nawet jeśli wydatek na spłatę kredytu nie mógłby być kosztem przy sprzedaży nieruchomości, to i tak, wydając pieniądze na spłatę kredytu, zrealizowała cel mieszkaniowy.

Podatniczka uważała, że nawet jeśli wydatek na spłatę kredytu nie mógłby być kosztem przy sprzedaży nieruchomości, to i tak, wydając pieniądze na spłatę kredytu, zrealizowała cel mieszkaniowy.źródło: ShutterStock

Kto pieniędzmi za nieruchomość sprzedaną przed upływem pięciu lat od jej nabycia spłaca stary kredyt hipoteczny, ten nie ujmie wydatku w kosztach ani nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o podatniczkę, która sprzedała nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Musiała się więc liczyć z obowiązkiem zapłaty 19-proc. PIT od dochodu albo wydać pieniądze ze sprzedaży na własny cel mieszkaniowy. Wybrała to drugie. Postanowiła, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczy w części na spłatę odsetek od kredytu, który obciążał starą nieruchomość, a w części na zakup nowego mieszkania.

Argumentowała, że zakup nowego lokum jest bez wątpienia wydatkiem na cel mieszkaniowy, a spłata kredytu powinna pomniejszyć przychód ze sprzedaży. W efekcie – jak tłumaczyła – sprzedaż nie przyniosła jej żadnego dochodu.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane