statystyki

W jaki sposób ustalić dochód ze sprzedaży mieszkania

autor: Lidia Rubińska, Krzysztof Wiesław Żukowski,10.11.2018, 17:00
Inaczej wygląda sytuacja, jeśli sprzedajemy mieszkanie nabyte w spadku lub otrzymane w darowiźnie.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli sprzedajemy mieszkanie nabyte w spadku lub otrzymane w darowiźnie.źródło: ShutterStock

Małżeństwo zamierza w listopadzie 2018 r. sprzedać za 140 tys. zł mieszkanie, które było kupione w lipcu 2013 r. Jego cena w momencie zakupu wynosiła 120 tys. zł. Czy konieczna będzie zapłata podatku dochodowego? Czy w tym przypadku dochód z tytułu sprzedaży stanowi cena wynikająca z umowy sprzedaży, a więc 140 tys. zł, czy jest to różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży mieszkania, czyli 20 tys. zł?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Z powołanego przepisu wynika, że pięcioletni okres mający wpływ na opodatkowanie transakcji liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość nabyto. Zatem w omawianym przypadku początek pięcioletniego okresu biegnie od 31 grudnia 2013 r. i upływa z datą 31 grudnia 2018 r. Wobec tego żeby nie płacić podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania, należałoby sprzedać je najwcześniej w styczniu przyszłego roku. Jeśli małżonkowie sprzedadzą mieszkanie przed końcem 2018 r., to mogą narazić się na zapłatę podatku w wysokości 19 proc. podstawy obliczenia podatku.

Decydują koszty podatkowe

Według art. 19 ust. 1 ustawy o PIT przychodem ze sprzedaży nieruchomości jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie pomniejszona o koszty z odpłatnego zbycia. Należy pamiętać, że nie warto zaniżać ceny sprzedaży, bowiem istnieje ryzyko, że organ skarbowy ją podwyższy i określi wartość sprzedanej nieruchomości według ceny rynkowej. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami uzyskania przychodów. Decydujący wpływ na wysokość podstawy opodatkowania mają więc koszty uzyskania przychodu. Ustawa o PIT w art. 22 ust. 6c m.in do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży mieszkania zalicza udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia powiększone o nakłady, które zwiększają wartość rzeczy, poczynione w okresie posiadania. Wobec tego powstaje pytanie, co stanowi udokumentowane koszty nabycia. W rozumieniu powołanego przepisu są nimi wydatki poniesione na opłacenie i załatwienie wszystkich formalności, żeby umowa zakupu mieszkania doszła do skutku. Zatem w następstwie późniejszej sprzedaży mieszkania kosztami jego nabycia są:

  • cena zakupu;
  • koszty notarialne;
  • udokumentowane koszty remontu poniesione w trakcie posiadania mieszkania;
  • podatki obciążające nabywcę z tytułu czynności nabycia mieszkania, w tym podatek od czynności cywilnoprawnych;
  • prowizja biura nieruchomości pobrana przy zakupie mieszkania.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane