statystyki

Spłata długu za stare mieszkanie bez ulgi

autor: Patrycja Dudek29.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 29.11.2018, 08:39
Podatniczka uważała, że nawet jeśli wydatek na spłatę kredytu nie mógłby być kosztem przy sprzedaży nieruchomości, to i tak, wydając pieniądze na spłatę kredytu, zrealizowała cel mieszkaniowy.

Podatniczka uważała, że nawet jeśli wydatek na spłatę kredytu nie mógłby być kosztem przy sprzedaży nieruchomości, to i tak, wydając pieniądze na spłatę kredytu, zrealizowała cel mieszkaniowy.źródło: ShutterStock

Kto pieniędzmi za nieruchomość sprzedaną przed upływem pięciu lat od jej nabycia spłaca stary kredyt hipoteczny, ten nie ujmie wydatku w kosztach ani nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o podatniczkę, która sprzedała nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Musiała się więc liczyć z obowiązkiem zapłaty 19-proc. PIT od dochodu albo wydać pieniądze ze sprzedaży na własny cel mieszkaniowy. Wybrała to drugie. Postanowiła, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczy w części na spłatę odsetek od kredytu, który obciążał starą nieruchomość, a w części na zakup nowego mieszkania.

Argumentowała, że zakup nowego lokum jest bez wątpienia wydatkiem na cel mieszkaniowy, a spłata kredytu powinna pomniejszyć przychód ze sprzedaży. W efekcie – jak tłumaczyła – sprzedaż nie przyniosła jej żadnego dochodu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane