statystyki

Zmiany w PIT: 3 lata ulgi mieszkaniowej i szybsza sprzedaż odziedziczonej nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski18.12.2018, 08:54; Aktualizacja: 18.12.2018, 09:18
Od nowego roku osoby dziedziczące nieruchomości po zmarłych, a także wdowcy i rozwodnicy będą mogli szybciej sprzedać nieruchomość.

Od nowego roku osoby dziedziczące nieruchomości po zmarłych, a także wdowcy i rozwodnicy będą mogli szybciej sprzedać nieruchomość.źródło: ShutterStock

Na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej podatnicy będą mieli trzy lata, a nie dwa. Spadkobiercy będą mogli szybciej sprzedać bez podatku odziedziczoną nieruchomość. Będzie też nowa ulga termomodernizacyjna.

Zmiany te przewidują dwie nowelizacje ustawy o PIT (Dz.U. poz. 2159 oraz poz. 2246). Obie wchodzą w życie od 1 stycznia 2019 r. Powinne na nie zwrócić uwagę osoby, które:

  • sprzedają mieszkania i domy przed upływem 5 lat od ich nabycia i za uzyskane pieniądze chcą kupić np. nowy lokal od dewelopera,
  • spadkobiercy, wdowcy, rozwodnicy, którzy chcą szybko sprzedać odziedziczoną lub uzyskaną w wyniku podziału małżeńskiego majątku nieruchomość,
  • osoby, które chcą ocieplić swój dom.

Ulga mieszkaniowa

Na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej będą trzy lata, a nie – jak dotychczas – dwa. Przypomnijmy, że ulga pozwala nie płacić 19-proc. PIT, gdy nieruchomość (np. mieszkanie, dom) zostanie sprzedana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została ona nabyta. Warunkiem jest jednak przeznaczenie uzyskanego przychodu – w całości lub w części – na własne cele mieszkaniowe, np. na zakup innego mieszkania, budowę domu, remont.

Nowelizacja przewiduje jednak, że w ciągu 3 lat musi dojść do definitywnego nabycia nieruchomości, a więc podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność.

To ważne zwłaszcza dla podatników kupujących mieszkania od deweloperów. Standardem jest bowiem najpierw podpisywanie umowy deweloperskiej (gwarantuje, że deweloper sprzeda mieszkanie konkretnej osobie, a nie innej, ale nie przenosi na nią własności), a dopiero po jakimś czasie (zwykle po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku) ostatecznego aktu notarialnego.

Ze zmienionych przepisów będą mogli skorzystać jedynie podatnicy, którzy uzyskają przychód ze sprzedaży mieszkania czy domu po 31 grudnia 2018 r. Wynika to wprost z art. 16 ustawy nowelizującej z 23 października 2018 r. (Dz.U. poz. 2159). Oznacza to, że osoby, które sprzedały mieszkanie przed 1 stycznia 2019 r., nie dostaną więcej czasu na ulgę – na skorzystanie z niej będą miały 2 lata.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane