statystyki

Akcyzy na e-papierosy na razie nie będzie

autor: Patrycja Otto21.11.2018, 07:04; Aktualizacja: 21.11.2018, 09:15
Jest też inny powód: Komisja Europejska zaczyna prace nad harmonizacją opodatkowania tych wyrobów. Mogłoby się okazać, że wkrótce musielibyśmy zmieniać przepisy.

Jest też inny powód: Komisja Europejska zaczyna prace nad harmonizacją opodatkowania tych wyrobów. Mogłoby się okazać, że wkrótce musielibyśmy zmieniać przepisy.źródło: ShutterStock

Resort finansów uległ producentom nowoczesnych patentów dla palaczy. Budżet może stracić od 1 do 2 mld zł rocznie.

Od stycznia przyszłego roku miał obowiązywać podatek w wysokości 50 gr za każdy mililitr płynu do e-papierosów, a w przypadku wyrobów nowatorskich (w których tytoń jest tylko podgrzewany) 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej ceny detalicznej sprzedaży tytoniu do palenia. Według najnowszego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, nad którym wczoraj pracował rząd, do 30 czerwca 2020 r. stawka pozostanie zerowa.

W uzasadnieniu podano, że resort finansów uwzględnił postulaty przedsiębiorców z branży. Skarżyli się oni, że w związku z przeciągającymi się pracami nad przepisami nie zdążą przygotować się do nowych obowiązków. Chodzi o konieczność uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego i jego wyposażenia oraz konieczność wniesienia zabezpieczenia akcyzowego. Jak wylicza Stowarzyszenie Obrony Praw Przedsiębiorców, założenie składu wiąże się z wydatkiem ok. 100 tys. zł, a zabezpieczenie akcyzowe to od 300 tys. do 1,5 mln zł. – Branża niedawno zakończyła proces modernizacji zakładów. Był on związany z wejściem w życie 8 września 2016 r. przepisów unijnej dyrektywy tytoniowej – dodaje Piotr Zieliński, prezes spółki OKPL.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane