statystyki

Akcyzy na e-papierosy na razie nie będzie

autor: Patrycja Otto21.11.2018, 07:04; Aktualizacja: 21.11.2018, 09:15
Jest też inny powód: Komisja Europejska zaczyna prace nad harmonizacją opodatkowania tych wyrobów. Mogłoby się okazać, że wkrótce musielibyśmy zmieniać przepisy.

Jest też inny powód: Komisja Europejska zaczyna prace nad harmonizacją opodatkowania tych wyrobów. Mogłoby się okazać, że wkrótce musielibyśmy zmieniać przepisy.źródło: ShutterStock

Resort finansów uległ producentom nowoczesnych patentów dla palaczy. Budżet może stracić od 1 do 2 mld zł rocznie.

Od stycznia przyszłego roku miał obowiązywać podatek w wysokości 50 gr za każdy mililitr płynu do e-papierosów, a w przypadku wyrobów nowatorskich (w których tytoń jest tylko podgrzewany) 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej ceny detalicznej sprzedaży tytoniu do palenia. Według najnowszego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, nad którym wczoraj pracował rząd, do 30 czerwca 2020 r. stawka pozostanie zerowa.

W uzasadnieniu podano, że resort finansów uwzględnił postulaty przedsiębiorców z branży. Skarżyli się oni, że w związku z przeciągającymi się pracami nad przepisami nie zdążą przygotować się do nowych obowiązków. Chodzi o konieczność uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego i jego wyposażenia oraz konieczność wniesienia zabezpieczenia akcyzowego. Jak wylicza Stowarzyszenie Obrony Praw Przedsiębiorców, założenie składu wiąże się z wydatkiem ok. 100 tys. zł, a zabezpieczenie akcyzowe to od 300 tys. do 1,5 mln zł. – Branża niedawno zakończyła proces modernizacji zakładów. Był on związany z wejściem w życie 8 września 2016 r. przepisów unijnej dyrektywy tytoniowej – dodaje Piotr Zieliński, prezes spółki OKPL.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane