statystyki

Minimalizowanie strat może być kosztem

20.11.2018, 19:00
W chwili zakupu z księgi wieczystej nie wynikało, by z nieruchomością mogły być jakiekolwiek problemy.

W chwili zakupu z księgi wieczystej nie wynikało, by z nieruchomością mogły być jakiekolwiek problemy.źródło: ShutterStock

Spółka, która kupiła nieruchomość obiecaną wcześniej komuś innemu, może potrącić wydatek z tytułu wypłaconej rekompensaty – uznał NSA. To nie pierwszy wyrok, w którym Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wydatki na minimalizację strat mogą być ujmowane w kosztach uzyskania przychodu.

Dotychczas większość sporów dotyczyła kar umownych związanych z koniecznością przerwania produkcji ze względu na zmianę koniunktury gospodarczej (np. sygn. akt II FSK 86/16). Tym razem sprawa była inna.

Dotyczyła dewelopera, który kupił pod inwestycję udziały w użytkowaniu wieczystym. W chwili zakupu z księgi wieczystej nie wynikało, by z nieruchomością mogły być jakiekolwiek problemy. O tym, że wszystko jest uregulowane, zapewniał też sprzedający. Dopiero później okazało się, że sześć lat wcześniej zawarł on z inną osobą przedwstępną umowę sprzedaży tych samych udziałów w nieruchomości i przyjął zadatek.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane