statystyki

Grunt to środek trwały, lecz nie dla dewelopera

autor: Patrycja Dudek04.01.2018, 07:47; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:02
Spór w tej sprawie toczył z fiskusem wspólnik spółki komandytowej z branży deweloperskiej.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem wspólnik spółki komandytowej z branży deweloperskiej.źródło: ShutterStock

Grunt nabyty z zamiarem odsprzedaży to towar. Przy jego zbyciu kosztem podatkowym będzie więc wydatek faktycznie poniesiony na jego nabycie, a nie oszacowany według wartości rynkowej – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem wspólnik spółki komandytowej z branży deweloperskiej. Otrzymała ona aportem prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz sam grunt. Przez kilka lat budowała na nim szkołę, ale ostatecznie jej nie ukończyła. Wybudowała i sprzedała za to 11-kondygnacyjny budynek z mieszkaniami.

Spór toczył się o to, czy zbyte prawo użytkowania wieczystego gruntu i grunt były towarem (jak chciał fiskus), czy może środkiem trwałym (tak chciała spółka). Różnica polega na tym, że przy towarach handlowych koszty podatkowe ustala się zgodnie z art. 22 ust. 1. ustawy o PIT. Są więc nimi wydatki faktycznie poniesione na nabycie. Inaczej jest przy środkach trwałych; przy ich zbyciu koszty ustala się zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 i 22 ust. 8a pkt 2 ustawy o PIT. Wspólnicy mogliby więc oszacować wartość wniesionego do spółki aportu i de facto przyjąć wyższą cenę (rynkową). W tym wypadku różnica w podatku wynosiłaby aż 2 mln zł.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane