statystyki

Grunt to środek trwały, lecz nie dla dewelopera

autor: Patrycja Dudek04.01.2018, 07:47; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:02
Spór w tej sprawie toczył z fiskusem wspólnik spółki komandytowej z branży deweloperskiej.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem wspólnik spółki komandytowej z branży deweloperskiej.źródło: ShutterStock

Grunt nabyty z zamiarem odsprzedaży to towar. Przy jego zbyciu kosztem podatkowym będzie więc wydatek faktycznie poniesiony na jego nabycie, a nie oszacowany według wartości rynkowej – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem wspólnik spółki komandytowej z branży deweloperskiej. Otrzymała ona aportem prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz sam grunt. Przez kilka lat budowała na nim szkołę, ale ostatecznie jej nie ukończyła. Wybudowała i sprzedała za to 11-kondygnacyjny budynek z mieszkaniami.

Spór toczył się o to, czy zbyte prawo użytkowania wieczystego gruntu i grunt były towarem (jak chciał fiskus), czy może środkiem trwałym (tak chciała spółka). Różnica polega na tym, że przy towarach handlowych koszty podatkowe ustala się zgodnie z art. 22 ust. 1. ustawy o PIT. Są więc nimi wydatki faktycznie poniesione na nabycie. Inaczej jest przy środkach trwałych; przy ich zbyciu koszty ustala się zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 i 22 ust. 8a pkt 2 ustawy o PIT. Wspólnicy mogliby więc oszacować wartość wniesionego do spółki aportu i de facto przyjąć wyższą cenę (rynkową). W tym wypadku różnica w podatku wynosiłaby aż 2 mln zł.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane