statystyki

Samochody firmowe w 2019 roku. Co się zmieni?

autor: Agnieszka Pokojska19.11.2018, 09:00; Aktualizacja: 19.11.2018, 09:05
Samochody firmowe w 2019 roku. Co się zmieni?

Samochody firmowe w 2019 roku. Co się zmieni?źródło: ShutterStock

Chociaż nowelizacja dotycząca zasad podatkowego rozliczenia samochodów znalazła się w ustawie, która miała wprowadzić ułatwienia, to część tych przepisów dla przedsiębiorców nie będzie korzystna. O ile bowiem zakup pojazdu stanie się bardziej opłacalny ze względu na wyższy limit amortyzacji niż dziś (150 tys. zł), o tyle leasing straci na swojej atrakcyjności. Rat leasingowych za samochód osobowy nie będzie już można zaliczać do kosztów podatkowych bez żadnego limitu. A dziś z tego właśnie powodu bardziej opłaca się wziąć samochód w leasing, niż go kupić.

Zdaniem Ministerstwa Finansów takie zróżnicowanie jest nieuzasadnione, bo sprzyja zakupom drogich, często luksusowych aut. Według resortu nie ma powodów, aby z takich samochodów korzystali przedsiębiorcy w swojej działalności (tłumaczył to w Sejmie wiceminister finansów Filip Świtała). Dlatego po zmianach zarówno raty leasingowe, jak i odpisy amortyzacyjne będzie można odliczyć od przychodów do wartości 150 tys. zł.

Nie oznacza to jednak, że nie będzie można odliczyć więcej. Będzie to możliwe np., gdy przedsiębiorca najpierw będzie leasingował auto, a następnie je wykupi i skorzysta z limitu podwójnie (patrz przykład w infografice).

Limit podnosimy do 150 tys. zł za samochód osobowy. To jest wystarczająca kwota, żeby kupić porządny samochód osobowy, posiadający wszystkie nowoczesne zabezpieczenia przed wypadkiem, który pozwoli przedsiębiorcy właściwie wykonywać jego działalność. Proszę mi powiedzieć, dlaczego ten limit powinien być wyższy.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Komentarze (1)

  • tofos(2018-11-23 00:01) Zgłoś naruszenie 20

    Rozumiem, że nie będzie można wliczyć w kosztu długopisu za 2 złote, bo ten za 30 groszy również pozwoli właściwie wykonywać czynności z nim związane.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane