statystyki

Odroczenie podatku przysługuje nie tylko inwestorom, którzy budowali

autor: Katarzyna Jędrzejewska05.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 05.11.2018, 09:36
Burmistrz miasta uznał jednak, że przepis ten dotyczy tylko inwestorów, a nie nabywców budynków i budowli.

Burmistrz miasta uznał jednak, że przepis ten dotyczy tylko inwestorów, a nie nabywców budynków i budowli.źródło: ShutterStock

Zasada opodatkowania nowo wybudowanych budynków lub budowli dopiero od 1 stycznia następnego roku dotyczy nie tylko ich właścicieli, którzy je wznieśli, lecz także nabywców – orzekł NSA.

Wykładnia ta wydaje się oczywista, odkąd NSA orzekł 10 marca 2010 r. (sygn. akt II FSK 1766/08), że odroczenie momentu opodatkowania dotyczy również nabywców, mimo że to nie oni wybudowali obiekt. Wyrok ten był tezowany, a mimo to nadal niektóre lokalne organy podatkowe (a nawet sądy wojewódzkie) są innego zdania.

Tak było w sprawie spółki, która 20 lipca 2012 r. kupiła nowo wybudowany dom towarowy. Uważała, że powinna płacić od niego podatek od nieruchomości dopiero od 1 stycznia 2013 r. Wskazywała, że zgodnie z przepisami obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Mówi o tym art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane