statystyki

Odroczenie podatku przysługuje nie tylko inwestorom, którzy budowali

autor: Katarzyna Jędrzejewska05.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 05.11.2018, 09:36
Burmistrz miasta uznał jednak, że przepis ten dotyczy tylko inwestorów, a nie nabywców budynków i budowli.

Burmistrz miasta uznał jednak, że przepis ten dotyczy tylko inwestorów, a nie nabywców budynków i budowli.źródło: ShutterStock

Zasada opodatkowania nowo wybudowanych budynków lub budowli dopiero od 1 stycznia następnego roku dotyczy nie tylko ich właścicieli, którzy je wznieśli, lecz także nabywców – orzekł NSA.

Wykładnia ta wydaje się oczywista, odkąd NSA orzekł 10 marca 2010 r. (sygn. akt II FSK 1766/08), że odroczenie momentu opodatkowania dotyczy również nabywców, mimo że to nie oni wybudowali obiekt. Wyrok ten był tezowany, a mimo to nadal niektóre lokalne organy podatkowe (a nawet sądy wojewódzkie) są innego zdania.

Tak było w sprawie spółki, która 20 lipca 2012 r. kupiła nowo wybudowany dom towarowy. Uważała, że powinna płacić od niego podatek od nieruchomości dopiero od 1 stycznia 2013 r. Wskazywała, że zgodnie z przepisami obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Mówi o tym art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane