Rolnik może kupić małą działkę bez PCC

autor: Mariusz Szulc24.10.2018, 07:21; Aktualizacja: 24.10.2018, 07:38
rolnik, rolnictwo

Chodziło o rolnika, który planował powiększyć swoje gospodarstwoźródło: ShutterStock

Zakup gruntów o powierzchni poniżej 1 ha może być wolny od podatku, jeśli w chwili sprzedaży będą one częścią gospodarstwa rolnego prowadzonego przez sprzedawcę i powiększą gospodarstwo kupującego – wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Chodziło o rolnika, który planował powiększyć swoje gospodarstwo. Chciał w tym celu kupić dwie działki o powierzchni 0,73 ha, które wchodziły w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez sprzedawcę. Kupujący sądził, że nie zapłaci od tej transakcji 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powołał się na art. 9 ust. 2 ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.), zgodnie z którym wolna od daniny jest sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. W tym celu jednak muszą być spełnione dodatkowe warunki. Po pierwsze, w wyniku transakcji powinno być utworzone albo powiększone inne gospodarstwo, które nie może być mniejsze niż 11 ha ani nie większe niż 300 ha. Po drugie, kupujący powinien prowadzić gospodarstwo przez co najmniej pięć lat od dnia nabycia.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane