Rozliczenia kredytowe partnerów z PIT

autor: Mariusz Szulc23.10.2018, 08:03; Aktualizacja: 23.10.2018, 08:05
We wniosku o interpretację mężczyzna przypomniał, że zaciągnięcie kredytu i jego spłata są obojętne podatkowo.

We wniosku o interpretację mężczyzna przypomniał, że zaciągnięcie kredytu i jego spłata są obojętne podatkowo.źródło: ShutterStock

Współwłaściciel lokalu, który w zamian za przejęcie przez drugiego właściciela zobowiązań kredytowych odda mu swój udział, uzyskuje przychód. Niekoniecznie jednak zaowocuje on dochodem – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Pytanie zadał mężczyzna, który wraz z partnerką kupił w 2015 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Oboje zaciągnęli kredyt. Po trzech latach mężczyzna postanowił oddać partnerce swój udział w nieruchomości w zamian za przejęcie przez nią jego zobowiązań wobec banku.

Sądził, że nie uzyska przychodu. We wniosku o interpretację przypomniał, że zaciągnięcie kredytu i jego spłata są obojętne podatkowo. Twierdził, że przychód pojawia się dopiero przy umorzeniu zobowiązania lub jego części, bo wtedy można mówić o przysporzeniu majątkowym. Tu jednak nie chodziło o umorzenie, tylko o zmianę strony umowy kredytowej. Powinna być ona obojętna podatkowo – argumentował mężczyzna.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane