statystyki

Rozliczenia kredytowe partnerów z PIT

autor: Mariusz Szulc23.10.2018, 08:03; Aktualizacja: 23.10.2018, 08:05
We wniosku o interpretację mężczyzna przypomniał, że zaciągnięcie kredytu i jego spłata są obojętne podatkowo.

We wniosku o interpretację mężczyzna przypomniał, że zaciągnięcie kredytu i jego spłata są obojętne podatkowo.źródło: ShutterStock

Współwłaściciel lokalu, który w zamian za przejęcie przez drugiego właściciela zobowiązań kredytowych odda mu swój udział, uzyskuje przychód. Niekoniecznie jednak zaowocuje on dochodem – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Pytanie zadał mężczyzna, który wraz z partnerką kupił w 2015 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Oboje zaciągnęli kredyt. Po trzech latach mężczyzna postanowił oddać partnerce swój udział w nieruchomości w zamian za przejęcie przez nią jego zobowiązań wobec banku.

Sądził, że nie uzyska przychodu. We wniosku o interpretację przypomniał, że zaciągnięcie kredytu i jego spłata są obojętne podatkowo. Twierdził, że przychód pojawia się dopiero przy umorzeniu zobowiązania lub jego części, bo wtedy można mówić o przysporzeniu majątkowym. Tu jednak nie chodziło o umorzenie, tylko o zmianę strony umowy kredytowej. Powinna być ona obojętna podatkowo – argumentował mężczyzna.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane