Fiskus powie innym, jak walczyć z luką w VAT

autor: Mariusz Szulc18.10.2018, 07:19; Aktualizacja: 18.10.2018, 07:43
Autorzy raportu chwalą też działalność Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki wykorzystaniu m.in. danych z JPK nauczyła się ona lepiej typować podatników do kontroli, co przełożyło się na mniejszą ich liczbę (o 1/5), za to wyższe ustalenia.

Autorzy raportu chwalą też działalność Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki wykorzystaniu m.in. danych z JPK nauczyła się ona lepiej typować podatników do kontroli, co przełożyło się na mniejszą ich liczbę (o 1/5), za to wyższe ustalenia.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów będzie uczyć zagraniczne administracje podatkowe, jak walczyć z oszustami podatkowymi – poinformowali wczoraj przedstawiciele Polskiego Instytutu Ekonomicznego podczas prezentacji raportu „Zmniejszenie luki VAT w Polsce w latach 2016–2017”.

Autorami dokumentu są eksperci resortu finansów, mimo że MF oficjalnie nie występuje w dokumencie. W najbliższych dniach ma on zostać przetłumaczony na język angielski, a jego twórcy chcą zorganizować na ten temat konferencje w Brukseli.

MF chce się podzielić z zagranicą m.in. doświadczeniami z wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT), blokady rachunków bankowych (STIR) oraz obowiązującego od lipca 2018 r. mechanizmu podzielonej płatności (od 2019 r. może zostać obowiązkowy). Chce też mówić o porządkach w rejestrze aktywnych podatników VAT. W ten sposób tylko w 2017 r. status podatnika straciło prawie ok. 160 tys. firm (głównie przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność).


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Todzia(2018-10-19 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Ministerstwo Finansów niech zapewni ochronę dla Polskich podatników i niech ich uczy jak walczyć z oszustami podatkowymi !!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane