statystyki

TSUE: Nie było połączenia, ale VAT jest do odliczenia

autor: Katarzyna Jędrzejewska18.10.2018, 07:19; Aktualizacja: 18.10.2018, 07:29
Wyrok dotyczył wprawdzie rozliczeń w Irlandii przewoźnika lotniczego Ryan air, ale może mieć duże znaczenie dla polskich podatników.

Wyrok dotyczył wprawdzie rozliczeń w Irlandii przewoźnika lotniczego Ryan air, ale może mieć duże znaczenie dla polskich podatników.źródło: ShutterStock

Można odjąć podatek naliczony w cenie usług doradczych, poniesionych w związku z planowanym przejęciem innej firmy, nawet jeśli nie doszło ono do skutku – orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wyrok dotyczył wprawdzie rozliczeń w Irlandii przewoźnika lotniczego Ryan air, ale może mieć duże znaczenie dla polskich podatników.

Ryanair próbował przejąć w 2006 r. irlandzkiego przewoźnika. Do przejęcia ostatecznie nie doszło z uwagi na przepisy prawa konkurencji, ale Ryanair poniósł już znaczące koszty doradztwa i innych usług związanych z planowanym przejęciem. Gdy odliczył VAT wynikający z otrzymanych faktur, spotkało się to ze sprzeciwem irlandzkich organów podatkowych.

Unijny trybunał wielokrotnie potwierdzał prawo do odliczenia podatku naliczonego, mimo że inwestycja nie doszła do skutku. W tym wypadku jednak spór był głębszy, ponieważ samo nabywanie i posiadanie akcji lub udziałów innych spółek nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu dyrektywy VAT. Z tego powodu zasadniczo – zgodnie z orzecznictwem TSUE – spółce holdingowej, której jedynym przedmiotem działalności jest nabywanie akcji i udziałów, nie przysługuje prawo do odliczenia.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane