statystyki

Syrop na grypę z wyższym podatkiem

autor: Patrycja Dudek18.10.2018, 07:50; Aktualizacja: 18.10.2018, 07:54
apteka

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że wydając interpretację podatkową nie jest władny podważać klasyfikacji urzędu statystycznego i syropy tej firmy powinny mieć 23-proc. VAT.źródło: ShutterStock

Środek na przeziębienie nie zawsze jest objęty 8-proc. VAT jak tabletka na ból gardła. Może mieć w cenie 23 proc. podatku niczym zwykły napój – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór o stawkę VAT toczył producent syropów roślinnych wspomagających leczenie przeziębienia i grypy. Firma przekonywała, że ich sprzedaż powinna być objęta 8-proc. stawką VAT właściwą dla suplementów diety.

Problem wziął się z tego, że urząd statystyczny zaliczył syropy tej firmy do ugrupowania PKWiU 11.07.19.0 (pozostałe napoje bezalkoholowe). Podatkowo oznaczało to tyle, że powinny być sprzedawane z 23-proc. VAT. Firma tak robiła, ale we wniosku o interpretację przekonywała, że to absurd, bo syropy nie są napojami z perspektywy funkcji i właściwości. Argumentowała, że nie służą do zaspokojenia pragnienia, tylko mają właściwości lecznicze podobne do tabletek na ból gardła i syropów na kaszel. Tłumaczyła, że konieczność naliczania wyższej stawki powoduje, że jej produkty są mniej konkurencyjne.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane