statystyki

Syrop na grypę z wyższym podatkiem

autor: Patrycja Dudek18.10.2018, 07:50; Aktualizacja: 18.10.2018, 07:54
apteka

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że wydając interpretację podatkową nie jest władny podważać klasyfikacji urzędu statystycznego i syropy tej firmy powinny mieć 23-proc. VAT.źródło: ShutterStock

Środek na przeziębienie nie zawsze jest objęty 8-proc. VAT jak tabletka na ból gardła. Może mieć w cenie 23 proc. podatku niczym zwykły napój – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór o stawkę VAT toczył producent syropów roślinnych wspomagających leczenie przeziębienia i grypy. Firma przekonywała, że ich sprzedaż powinna być objęta 8-proc. stawką VAT właściwą dla suplementów diety.

Problem wziął się z tego, że urząd statystyczny zaliczył syropy tej firmy do ugrupowania PKWiU 11.07.19.0 (pozostałe napoje bezalkoholowe). Podatkowo oznaczało to tyle, że powinny być sprzedawane z 23-proc. VAT. Firma tak robiła, ale we wniosku o interpretację przekonywała, że to absurd, bo syropy nie są napojami z perspektywy funkcji i właściwości. Argumentowała, że nie służą do zaspokojenia pragnienia, tylko mają właściwości lecznicze podobne do tabletek na ból gardła i syropów na kaszel. Tłumaczyła, że konieczność naliczania wyższej stawki powoduje, że jej produkty są mniej konkurencyjne.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane