statystyki

Jak rozliczyć usługę transportową z zastosowaniem split payment

autor: Marcin Szymankiewicz19.10.2018, 16:00
Jak rozliczyć usługę transportową z zastosowaniem split payment

Jak rozliczyć usługę transportową z zastosowaniem split paymentźródło: ShutterStock

We wrześniu 2018 r. spółka Y nabyta towary handlowe od firmy ze Szczecina. Towary te w tym samym miesiącu zostały sprzedane firmie z Krakowa (sprzedaż opodatkowana podstawową stawką VAT). Spółka Y, która w umowach kupna-sprzedaży zobowiązała się do zorganizowania transportu ze Szczecina do Krakowa, zleciła przewóz towarów przedsiębiorcy (osobie fizycznej) posiadającemu status podatnika VAT czynnego.

24 września 2018 r. przedsiębiorca wykonał usługę transportową na rzecz Y sp. z o.o. na trasie Szczecin – Kraków. Wartość usługi zgodnie z umową wyniosła 10 000 zł netto plus VAT w kwocie 2300 zł. Za wykonaną usługę przedsiębiorca wystawił 25 września 2018 r. fakturę na kwotę brutto 12 300 zł. Spółka Y otrzymała tę fakturę 26 września 2018 r. Termin płatności wynosi 30 dni od doręczenia faktury, przedsiębiorca nie otrzymał ani zaliczki, ani zapłaty.

Nabywca (spółka Y) poinformował, iż zamierza dokonać zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (MPP inaczej split payment). Zarówno sprzedawca (przedsiębiorca), jak i nabywca (spółka Y) mają otwarte rachunki VAT do rachunków rozliczeniowych. 

Pierwsze rozliczenie

U wykonawcy

Przedsiębiorca (osoba fizyczna) prowadzi od 2007 r. firmę transportową. Jest on podatnikiem VAT czynnym rozliczającym się na zasadach ogólnych (za okresy miesięczne). Podatek dochodowy rozlicza na zasadach podatku liniowego, prowadząc księgi rachunkowe.

W analizowanym stanie faktycznym skoro przedsiębiorca zgadza się na otrzymanie zapłaty w MPP, to czy powinien skorygować fakturę, aby wykazać na niej numer rachunku VAT, gdyż jest w niej wskazany tylko rachunek rozliczeniowy? Czy dokonanie zapłaty za wykonaną usługę transportową z zastosowaniem MPP wpłynie na rozliczenia VAT i PIT?

VAT


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane