X sp. o.o. (podatnik VAT czynny) z siedzibą w Gdańsku jest firmą transportową działającą od 2012 r. Nie ma statusu małego podatnika CIT i VAT. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. Spółka jest zarejestrowana dla celów podatku VAT wyłącznie w Polsce. Spółka X na zlecenie firmy rosyjskiej – podatnika VAT w Rosji (mającej siedzibę działalności gospodarczej w Rosji i nieposiadającej w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej) przewiozła taborem samochodowym towary z Polski (Bydgoszcz) do Rosji (Kaliningrad). Towary zostały dowiezione do Kaliningradu i rozładowane 30 listopada 2018 r. Zgodnie z umową spółce X przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10 000 euro plus należny podatek VAT.
Na udokumentowanie przedmiotowej usługi spółka X wystawiła fakturę 3 grudnia 2018 r. na kwotę 10 000 euro. Do dziś spółka X nie otrzymała zapłaty. Do usługi spółka X zastosowała stawkę VAT 0 proc. właściwą dla usług transportu międzynarodowego. Na potwierdzenie wykonania tej usługi spółka X (przewoźnik) posiada listy przewozowe CMR (posiadające uwidocznione podpisy i pieczęcie) potwierdzające wywóz przewożonych towarów poza terytorium UE (do Rosji). Jak spółka X powinna rozliczyć wynagrodzenie z tytułu tej usługi na gruncie VAT i CIT?
Pozostało
89%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama