statystyki

Jak rozliczyć VAT i CIT za usługę przewozową towarów na zlecenie firmy rosyjskiej

14.12.2018, 16:00
W przypadku eksportu usług nie ustala się podstawy opodatkowania.

W przypadku eksportu usług nie ustala się podstawy opodatkowania.źródło: ShutterStock

 X sp. o.o. (podatnik VAT czynny) z siedzibą w Gdańsku jest firmą transportową działającą od 2012 r. Nie ma statusu małego podatnika CIT i VAT. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. Spółka jest zarejestrowana dla celów podatku VAT wyłącznie w Polsce. Spółka X na zlecenie firmy rosyjskiej – podatnika VAT w Rosji (mającej siedzibę działalności gospodarczej w Rosji i nieposiadającej w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej) przewiozła taborem samochodowym towary z Polski (Bydgoszcz) do Rosji (Kaliningrad). Towary zostały dowiezione do Kaliningradu i rozładowane 30 listopada 2018 r. Zgodnie z umową spółce X przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10 000 euro plus należny podatek VAT.

Na udokumentowanie przedmiotowej usługi spółka X wystawiła fakturę 3 grudnia 2018 r. na kwotę 10 000 euro. Do dziś spółka X nie otrzymała zapłaty. Do usługi spółka X zastosowała stawkę VAT 0 proc. właściwą dla usług transportu międzynarodowego. Na potwierdzenie wykonania tej usługi spółka X (przewoźnik) posiada listy przewozowe CMR (posiadające uwidocznione podpisy i pieczęcie) potwierdzające wywóz przewożonych towarów poza terytorium UE (do Rosji). Jak spółka X powinna rozliczyć wynagrodzenie z tytułu tej usługi na gruncie VAT i CIT? 

vat

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Aby ustalić, czy dana usługa podlega takiemu opodatkowaniu na terytorium kraju, należy ustalić miejsce jej świadczenia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabywcą usługi transportowej jest firma rosyjska, podatnik w rozumieniu art. 28a pkt 1 lit. a ustawy o VAT. Stosownie zaś do art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. w analizowanej sprawie Rosja. W przypadku usług transportu towarów wykonanych na rzecz zagranicznych podatników dochodzi do eksportu usług. Oznacza to, że usługi transportu towarów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce (zob. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 maja 2016 r., nr IBPP4/4512-35/16/EK).

Nie znajdą tu też zastosowania szczególne regulacje zawarte w art. 28f ust. 1a ustawy o VAT, gdyż wprawdzie nabywca usługi transportowej jest podatnikiem posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w kraju trzecim, ale usługa transportu towarów nie jest w całości wykonywana na terytorium kraju.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane